Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Włosi wypowiadają wojnę żarłocznemu gatunkowi kraba. Zamierzają go zjeść

Włosi wypowiadają wojnę żarłocznemu gatunkowi kraba. Zamierzają go zjeść
Kolorowe kraby dały się we znaki włoskim rybakom... (Fot. Getty Images)
Atlantycki krab błękitny, nazywany też kalinkiem skolonizował znaczną część Morza Śródziemnego, od Hiszpanii i południowej Francji po Tunezję. W ostatnim czasie zaczął pojawiać się we włoskich wodach, gdzie został okrzyknięty zabójcą mórz. Jak się okazało, pożera on miejscowe ryby, małże i skorupiaki, stanowiąc zagrożenie dla włoskiego rybołówstwa.
Reklama
Reklama

Kalinek błękitny występuje naturalnie w zatokach i estuariach północnoatlantyckiego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Do Morza Śródziemnego trafił prawdopodobnie przypadkowo, uwolniony wraz z wodami balastowymi statków.

Wobec obfitości pożywienia i braku naturalnych wrogów, krab rozprzestrzenił się nadmiernie, stanowiąc zagrożenie dla ekosystemu i gospodarki. Małże i skorupiaki, które dziesiątkuje, to ulubiony przysmak Włochów.

Wobec inwazji włoski rząd ogłosił, że przeznaczy 2,9 mln euro nadzwyczajnych środków na rozwiązanie tego problemu. Szybko rozprzestrzeniające się kraby zagrażają bowiem utrzymaniu rybaków. Krajowe stowarzyszenie producentów rolnych Coldiretti ostrzega, że z powodu inwazji zagrożony jest byt 3 000 rodzinnych przedsiębiorstw rybackich.

Jedna z teorii głosi, że woda z ulewnych deszczy i powodzi, które wiosną nawiedziły część północnych Włoch, wpływając do morza, obniżyła zasolenie i stworzyła idealne warunki do rozwoju kalinka. Inna teoria wiąże jego gwałtowne rozprzestrzenienie się ze zmianami klimatycznymi.

Nieproszeni goście trafią teraz na włoskie stoły... (Fot. Getty Images)

Ekolodzy twierdzą, że wyeliminowanie kalinka błękitnego z włoskich wód czy w ogóle basenu Morza Śródziemnego, nie jest możliwe. Pojawiają się głosy, by potraktować go nie jako plagę, lecz zasób. Tym bardziej że jego mięso jest wyjątkowo smaczne.

Włoski rząd podchwycił pomysł. Minister rolnictwa i rybołówstwa Francesco Lollobrigida oznajmił w tym tygodniu, że celem powinno być przekształcenie tego kryzysu w szansę. Podkreślił, że kraby błękitne są ogromnym zasobem i zwrócił uwagę, że w USA i Chinach są chętnie jedzone.

"Krab błękitny zawiera dużo witaminy B12, która jest bardzo korzystna dla ludzi. Można to wykorzystać w ich promocji" – podkreślił minister.

Włoscy szefowie kuchni zaczęli już wymyślać przepisy, takie jak spaghetti z mięsem kraba atlantyckiego czy gulasz z kraba błękitnego, w nadziei na przekonanie konsumentów, że warto go jeść.

W niektórych częściach Włoch kalinki błękitne są sprzedawane po 10 euro za kilogram.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 30.04.2024
GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama