Menu

Wysokie koszty utrzymania: Jak zaoszczędzić na zakupach spożywczych?

Wysokie koszty utrzymania: Jak zaoszczędzić na zakupach spożywczych?
W dzisiejszych czasach warto robić zakupy "z głową". (Fot. Getty Images)
W związku z coraz bardziej rosnącymi cenami, wiele osób decyduje się na ograniczenie cotygodniowych zakupów żywności.
Reklama
Reklama

Oprócz tego, że ludzie kupują mniej, szukają też sposobów, aby ich wydatki były mniejsze i aby jak najlepiej wykorzystać to, co już posiadają.

Oto sprawdzone wskazówki na oszczędzanie, które podaje BBC:

1. Sprawdź, co już masz i zrób listę zakupów

Przed każdym wyjściem na zakupy dobrze jest sprawdzić domowe zapasy. Nie ma sensu kupować kolejnego słoika sosu do makaronu, jeśli w szafce mamy już 5 innych.

Ta metoda plus zrobienie listy zakupów sprawi, że wydasz pieniądze tylko na rzeczy, których potrzebujesz.

Świetną opcją, jest też zapisywanie sobie na bieżąco, co musimy kupić i na przykład przyczepić taką listę na lodówce. 

Dzięki liście zakupów znacznie zwiększamy swoje szanse na uniknięcie impulsywnych zakupów, a na dodatek zakupy z kartką w ręku robi się dużo szybciej.

2. Będąc w sklepie skieruj się do półki z przecenionymi produktami

Jeśli będzie tam produkt z Twojej listy, już masz pewność, że zaoszczędziłeś trochę pieniędzy.
Następnie warto przejść bezpośrednio do działu mrożonek. Mrożone mięso, ryby i warzywa prawie zawsze są tańsze niż świeże.

3. Zrób lepszy użytek ze swojej zamrażarki

Według organizacji charytatywnej Wrap zajmującej się zrównoważonym rozwojem, przeciętne gospodarstwo domowe marnuje około 700 funtów każdego roku z powodu wyrzucania jedzenia. Mrożenie produktów pozwala znacząco ograniczyć ich marnowanie.
Jeśli data przydatności do spożycia jest blisko, zawsze warto spróbować zamrozić ten artykuł.

Ponadto rzeczy, które są bliskie upływu daty przydatności do spożycia można kupić taniej i również zamrozić. Mrozić można prawie wszystkie pokarmy, w tym mleko i ser, a nawet owoce i warzywa.

Więcej na temat podstaw zamrażania można znaleźć na stronie Food Standards Agency.

4. Rozeznaj się w kwestii rodzajów opakowań

Wiele rzeczy, które kupujemy w supermarketach, jest pakowanych charakterystycznie z uwagi na ułatwienie ich transportu, ale nie są to opakowania odpowiednie do przechowywania

Np. grzyby zafoliowane na tacce po powrocie z zakupów najlepiej przełożyć do papierowej torby. Już samo zdjęcie plastikowego opakowania pomoże im przetrwać dłużej.

Świeże warzywa i sałatki są najczęściej marnowaną grupą żywności w Wielkiej Brytanii.

Trzymanie owoców w lodówce pomoże im przetrwać dłużej, ale należy sprawdzić, czy temperatura jest ustawiona na poniżej 5 st. C. Miliony brytyjskich lodówek ma ustawioną co najmniej o dwa stopnie za wysoką temperaturę.

5. Porównuj ceny w różnych sklepach i rozważ robienie zakupów spożywczych online 

Najłatwiej zrobić porównanie cen przez wyszukiwanie produktów online. Stworzenie koszyka zakupowego z tymi samymi produktami na stronie internetowej w dwóch lub więcej sklepach pozwoli precyzyjnie zbadać, gdzie zakupy są tańsze. Warto sprawdzić również cenę dostawy.

Kupowanie przez internet oszczędza również nasz czas na chodzenie do sklepu, gdzie kupujemy często dodatkowo rzeczy, których nie potrzebujemy.

6. Rozplanuj posiłki na co najmniej kilka dni do przodu

Planowanie zakupów jest czasochłonne, ale skuteczne. Wiedza o tym, co zamierzasz ugotować/przygotować do jedzenia w danym tygodniu nie tylko ułatwia robienie zakupów, oszczędza pieniądze, ale i eliminuje stres "co na obiad"? Wiemy dokładnie, co musimy kupić i trzymamy się ustalonego budżetu.

7. Korzystaj z programów lojalnościowych 

Uczestnicy tych programów otrzymują specjalne rabaty na określone produkty, co czasami rzeczywiście pozwala zauważalnie zaoszczędzić na zwykłych zakupach. Jeśli kupujesz regularnie w jednym sklepie, to na pewno warto zapisać się do takiego programu lojalnościowego.

8. Zawsze sprawdzaj paragon przy kasie

Zdarza się, że sklep podaje błędne ceny, kasjer może się pomylić, sprzedawca może chcieć oszukać – wszystko jedno. Sprawdzenie rachunku przy kasie daje możliwość natychmiastowego złożenia reklamacji, o co po powrocie do domu może być znacznie trudniej. 



 

    Komentarze
    • Prosciej
      1 sierpnia 2022, 22:52

      Nie jedz nic! a bedzie tanio!

    • Czytelnik anonimowy
      9 grudnia 2022, 12:27

      Yogi mieszka z mamą i tatą więc się nie przejmuje cenami bo nie musi robić zakupów tak mu dobrze w tej Polsce kaczej,rodzice wiecznie żyć nie będą i yogi zostanie sam i wtedy zrozumie że życie jest drogie w Polsce,zacznie brakować na czynsz na chlebek z masełkiem za 10 zł i -20 mrozu właśnie nadchodzi ach co będzie yogi jak Blackdown nadejdzie .

    • Czytelnik anonimowy
      25 czerwca 2023, 19:13

      Co z Wami , dlaczego siedzicie w Londynie. W Trójmieście 5% wypłaty to czynsz , kolejne 5% wypłaty to kredyt. Resztę na życie z samochodem

    • Mati
      6 lutego, 14:23

      Czemu wszyscy ucza jak zaoszczedzic na oszczedzonym I dziadowac do konca swoich dni.
      Tu powinny byc informacjie jak wiecej zarobic I cos odlozyc lub dobrze zainwestowac I zyc na godnym standardzie.

    • Yanushek
      26 października, 11:59

      Nie jest zle,moze by lepiej

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 27.11.2024
    GBP 5.1645 złEUR 4.3090 złUSD 4.0974 złCHF 4.6408 zł
    Reklama