Strajki w maju: Gdzie i kiedy mogą wystąpić utrudnienia?
Związek maszynistów pociągów Aslef, pracownicy metra będący członkami stowarzyszenia Transport Salaried Staffs’ Association (TSSA) i około 800 członków związku Unite z siedzibą na Heathrow zaplanowali na maj strajki lub zakazy pracy w nadgodzinach. Oznacza to, że dla niektórych osób zakłócenia w podróży będą nieuniknione.
Strajki na kolei
Związek maszynistów Aslef ogłosił, że jego członkowie będą protestować w ramach kolejnej serii jednodniowych strajków, połączonych z sześciodniowym zakazem pracy w godzinach nadliczbowych.
Dotknie to 16 przedsiębiorstw kolejowych, z którymi związek nadal toczy spór o płace, których wysokość jest według związkowców nie do zaakceptowania.
Ogłoszono już daty strajków:
- wtorek, 7 maja – dotyczy c2c, Gatwick Express, Greater Anglia (w tym Stansted Express), Great Northern, Southeastern, Southern, South Western Railway (w tym Island Line) i Thameslink
- środa, 8 maja – Avanti West Coast, Chiltern Railways, CrossCountry, East Midlands Railway, Great Western Railway, Heathrow Express, London Northwestern Railway i West Midlands Railway
- czwartek, 9 maja – LNER, Northern i TransPennine Express.
Od poniedziałku 6 maja do soboty 11 maja obowiązywać będzie także zakaz pracy w godzinach nadliczbowych, co może spowodować zmianę rozkładu jazdy pociągów, które będą kursować. Pasażerom zaleca się sprawdzenie bieżącego rozkładu jazdy bezpośrednio przed podróżą.
Strajki w metrze
Menedżerowie obsługi klienta w londyńskim metrze są objęci zakazem pracy w nadgodzinach od poniedziałku 29 kwietnia do piątku 5 maja. Oczekuje się, że zakaz pracy w godzinach nadliczbowych może doprowadzić do zamknięcia niektórych stacji w tych dniach.
Sekretarz generalna stowarzyszenia TSSA Maryam Eslamdoust zapowiedziała, że pracownicy zamierzają "kontynuować konsekwentne działania, dopóki londyńskie metro nie będzie gotowe do negocjacji w dobrej wierze".
Planowany na sobotę 4 maja strajk członków związków zawodowych Aslef w londyńskim metrze został jednak odwołany.
Strajki na lotnisku Heathrow
Największe lotnisko w Wielkiej Brytanii stanie w maju w obliczu poważnych zakłóceń w związku z serią strajków w różnych działach.
Związek Unite zapowiedział, że prawie 800 członków weźmie udział w tygodniowej akcji strajkowej rozpoczynającej się o 12:01 we wtorek 7 maja i kończącej się o 23:50 w poniedziałek 13 maja w związku ze sporem dotyczącym outsourcingu pracy.
Oczekuje się bowiem, że prace w branży usług pasażerskich (pomoc podróżnym w złapaniu lotów przesiadkowych), obsłudze trolejbusów i ochronie kampusu (ochroniarze odpowiedzialni za pracowników na lotnisku Heathrow i sprawdzanie pojazdów wjeżdżających na lotnisko Heathrow) zostaną zlecone podmiotom zewnętrznym do 1 czerwca.
Członkowie związków zawodowych, zajmujący się obsługą pasażerów, obsługą trolejbusów, ochroną kampusu, strażą pożarną i operacjami na lotnisku będą strajkować od 7 maja do 13 maja włącznie.
W ramach odrębnego sporu członkowie Unite z AFS Ltd, firmy zajmującej się tankowaniem linii lotniczych, również biorą udział w akcjach protestacyjnych na lotnisku Heathrow w sobotę 4 maja, niedzielę 5 maja i poniedziałek 6 maja (święto państwowe). Strajki dotyczą wynagrodzenia i warunków pracy.
Tymczasem pacownicy Straży Granicznej, którzy są członkami związku zawodowego PCS i są odpowiedzialni za kontrole imigracyjne i paszportowe, strajkują przez cztery dni od poniedziałku 29 kwietnia do czwartku 2 maja.
Czytaj więcej:
Strajki na Heathrow podczas majowego długiego weekendu mogą skutkować "uziemieniem samolotów"
Londyn: Już od jutra szykują się nowe strajki metra
Londyn: Funkcjonariusze straży granicznej zaczęli strajk na lotnisku Heathrow