Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

U stóp piramid w Gizie otwarto niezwykłą wystawę sztuki nowoczesnej

U stóp piramid w Gizie otwarto niezwykłą wystawę sztuki nowoczesnej
Plenerowa wystawa jest celebracją kultury starożytnego Egiptu poprzez współczesną kreatywność. (Fot. KHALED DESOUKI/AFP via Getty Images)
Lustrzana brama, piramida z wikliny czy szklana instalacja, która tworzy złudzenie, że słynne egipskie piramidy unoszą się na wodzie. To tylko część prac czternastu artystów z całego świata, które składają się na plenerową wystawę sztuki nowoczesnej 'Forever Is Now III' na pustyni w Gizie.
Reklama
Reklama

Wystawa "Forever Is Now III" to już trzecia i największa jak dotąd edycja dorocznej akcji organizowanej w tym miejscu przez firmę Art D’Égypte z Kairu. Jak tłumaczy jej założycielka i kuratorka Nadine Abdel Ghaffar, ekspozycja jest celebracją kultury starożytnego Egiptu poprzez współczesną kreatywność.

Art D’Égypte współpracuje przy organizacji wystawy z UNESCO, aby mieć pewność, że ekspozycja w żaden sposób nie naruszy miejsca światowego dziedzictwa kultury liczącego 4 500 lat. Rzeźby ustawiono na 50-centymetrowej warstwie nawiezionego piasku, dzięki czemu nawet nie dotykają oryginalnego gruntu.

Jak co roku prace zostały stworzone specjalnie z myślą o tym miejscu i na różne sposoby nawiązują do piramid - ich mitologii, duchowości, technicznej innowacyjności i architektury.

"Zawsze fascynowały mnie piramidy w Gizie i cała kultura starożytnego Egiptu, otaczający ją mistycyzm i zagadki. Moim zdaniem piramidy są najświętszymi rzeźbami na naszej planecie" – oznajmiła Pilar Zeta, pochodząca z Meksyku artystka multimedialna, która stworzyła "Lustrzaną Bramę" - instalację przywodzącą skojarzenia z surrealistycznym malarstwem.

Wapienny portal ozdobiony złotymi i niebieskimi opalizującymi kulami, zwieńczony jest wierzchołkiem w kształcie piramidy, pod którym na cokole umieszczono lustrzane jajko.

Z kolei szklana rzeźba "RA" holenderskiej artystki i projektantki Sabine Marcelis, to rodzaj zegara słonecznego, który nawiązuje do starożytnego egipskiego boga słońca. "Egipt jest miejscem narodzin zarówno zegarów słonecznych, jak i szkła jako materiału, chciałam złożyć hołd tym niesamowitym wynalazkom. Nawet same piramidy były rodzajem zegara słonecznego" – tłumaczy artystka.

Jej kwadratowa szklana kolumna za dnia rzuca cień, który przesuwa się po piasku, nocą zaś sama staje się źródłem światła. Artystka wykorzystała do jej zasilania ogniwa słoneczne i akumulator.

Także szklana jest instalacja "Horyzont" greckiego rzeźbiarza Costasa Varotsosa. Jest skonstruowana tak, że widziane przez ciąg połowicznie przeszklonych metalowych obręczy piramidy zdają się unosić na tafli wody. Autor chciał w ten sposób podkreślić związek pomiędzy piramidami a widocznym na horyzoncie Nilem.

Dalej "Prześwitująca Piramida" saudyjskiego artysty Rasheda Al-Shashai to wysoka na sześć metrów konstrukcja z wiklinowych boksów nawiązująca do tradycji egipskiego plecionkarstwa.

Kontynuacją zeszłorocznego projektu jest praca francuskiego fotografa JR zatytułowana "Giza na lewą stronę". Jest to prezentacja portretów osób, które zrobiły sobie zdjęcia w ustawionej tu w 2022 roku fotobudce.

Wystawę "Forever Is Now III" będzie można oglądać do 18 listopada.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 30.04.2024
GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama