Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Muzeum w Barcelonie zorganizowało specjalne zwiedzanie dla nudystów

Muzeum w Barcelonie zorganizowało specjalne zwiedzanie dla nudystów
Turyści mogli oglądać eksponaty podczas 90-minutowego nagiego spaceru. (Fot. Facebook/Associació Club Català de Naturisme)
Podziwiać piękno antycznych rzeźb przedstawiających nagich wojowników można na wiele sposobów. Dyrekcja Muzeum Archeologicznego Katalonii w Barcelonie doszła do wniosku, że w lepszym odbiorze tych dzieł pomóc może... brak ubrania. Dlatego zorganizowała specjalne oprowadzanie dla nudystów.

Trwające półtorej godziny zwiedzanie wystawy fotograficznej "Brązy z Riace" placówka zorganizowała we współpracy z Katalońskim Klubem Naturyzmu. Na ekspozycji prezentowane są zdjęcia Luigiego Spiny przedstawiające greckie posągi nagich wojowników. Rzeźby pochodzące z V wieku p.n.e. zostały przypadkowo odkryte w 1972 roku przez nurka pływającego w pobliżu miejscowości Riace we Włoszech.

"Chcieliśmy, aby było to coś barwniejszego niż typowa wycieczka z przewodnikiem. Chodziło nam o to, aby zwiedzający mogli się poczuć podobnie jak bohaterowie dzieł, które oglądali" – przekazał w rozmowie z Reutersem przewodnik Edgard Mestre, który oprowadzał gości po wystawie. Sam również był nagi.

Jak zapowiadano w informacji na stronie internetowej muzeum, celem tej nietypowej akcji było umożliwienie odwiedzającym "podziwiania dzieł, będąc w tej samej sytuacji, w jakiej byli modele, czyli zupełnie nago i w otoczeniu innych ciał".

Uczestnicy tego wyjątkowego oprowadzania byli zobowiązani rozebrać się do naga, chociaż organizatorzy dopuszczali możliwość, a nawet zachęcali do pozostania w butach. Oczywiście w tym czasie wystawa była zamknięta dla innych zwiedzających, a uczestnikom zapewniono miejsce, gdzie mogli się wygodnie rozebrać i zostawić swoje rzeczy.

Wykonane z brązu posągi wojowników znajdują się w zbiorach Museo Nazionale della Magna Grecia w Kalabrii we Włoszech. Spoczywały na głębokości około ośmiu metrów w Morzu Jońskim, jakieś 300 metrów od brzegu południowego krańca Półwyspu Apenińskiego. Prawdopodobnie zatonęły podczas transportu statkiem.

Fotografując je, Luigi Spina skoncentrował się na oddaniu anatomicznych detali perfekcyjnie odtworzonych przez antycznego rzeźbiarza. Kto nim był, nie wiadomo. Autorstwo rzeźb przypisywano Fidiaszowi, Myronowi, Onatasowi, Alkamenesowi i Polikletowi, ale nigdy go nie potwierdzono.

Wystawa w Muzeum Archeologicznym Katalonii w Barcelonie czynna jest do 26 listopada. Można ją oglądać w ubraniu.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
Dodaj komentarz

Waluty


Kurs NBP z dnia 30.04.2024
GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł

Sport