Menu

Dermatolodzy wyjaśniają możliwe przyczyny nadmiernego wypadania rzęs

Dermatolodzy wyjaśniają możliwe przyczyny nadmiernego wypadania rzęs
U każdej osoby przyczyna nadmiernego wypadania rzęs może być inna. (Fot. Getty Images)
Długie i gęste rzęsy uchodzą za jeden z atrybutów kobiecości. Nie dziwi zatem, że ich wzmożone wypadanie jest dla niektórych nie lada utrapieniem. Choć utrata kilku rzęs dziennie nie powinna budzić obaw, jeśli tracimy ich znacznie więcej, może wiązać się to z nieprawidłową pielęgnacją lub problemem zdrowotnym.
Reklama
Reklama

Większości kobiet zależy na posiadaniu pięknej oprawy oka, której długie i gęste rzęsy są nieodzownym elementem. Mimo że ich długość, kształt i sztywność w dużej mierze uwarunkowane są genetycznie, wpływ na gęstość rzęs ma także codzienna pielęgnacja oraz dieta.

Do głównych sprzymierzeńców pięknych włosów, a więc i rzęs, zaliczamy takie składniki odżywcze, jak kwasy tłuszczowe omega–3, białko, żelazo, cynk, a także witaminy A, E, D oraz witaminy z grupy B.

Choć utrata kilku rzęs dziennie nie powinna budzić obaw, jeśli tracimy ich znacznie więcej, może wiązać się to z nieprawidłową pielęgnacją lub stylizacją. W niektórych przypadkach zjawisko to jest wszelako symptomem rozwijających się w organizmie stanów zapalnych albo innych problemów zdrowotnych.

"Istnieje wielu powodów wypadania rzęs. Może być oznaką stosowania niewłaściwych kosmetyków, nieodpowiedniej techniki usuwania sztucznych rzęs albo życia w zbyt dużym stresie. Kluczowe jest dotarcie do źródła problemu" – tłumaczy w rozmowie z magazynem "Real Simple" dermatolog Paul Jarrod Frank.

Warto najpierw bacznie przyjrzeć się swojej rutynie pielęgnacyjnej. "Bardzo istotne jest zmywanie makijażu przed snem, jednak należy robić to z dużą dozą ostrożności. Unikajmy nadmiernego pocierania oka, zwłaszcza wzdłuż krawędzi powieki" – wskazuje dermatolożka Jenny Liu.

Z kolei Clementina Richardson, ekspertka od rzęs i brwi, z której usług korzystają topowe hollywoodzkie gwiazdy, przestrzega przed zakładaniem do snu zbyt ciasnej opaski na oczy – zwłaszcza, jeśli mamy przedłużane rzęsy.

"Opaska może zbyt mocno dociskać rzęsy i potęgować ich wypadanie. Wybierz więc regulowany model" – radzi.

Częstą przyczyną problemu jest również nasza niefrasobliwość w kontekście pilnowania dat ważności kosmetyków kolorowych. "Tusz do rzęs należy wymieniać co trzy miesiące, ponieważ jest podatny na gromadzenie się bakterii gronkowca. Infekcja bakteryjna spowodowana stosowaniem przeterminowanych produktów powoduje stan zapalny, a w rezultacie wypadanie rzęs" – wyjaśnia dr Frank.

Innym winowajcą może być reakcja alergiczna na preparaty do pielęgnacji lub makijażu. „Alergia na kremy do oczu, płyn do demakijażu, klej, którym przymocowujemy sztuczne rzęsy, a nawet lakiery do paznokci, należy do częstych przyczyn zapalenia skóry powiek. Jeśli alergia jest poważna, prowadzi do wypadania rzęs. Warto więc wykonać testy alergiczne, by dowiedzieć się, na co jesteśmy uczuleni" – podpowiada dr Liu.

Jednym z winowajców powodujących utratę rzęs może być reakcja alergiczna na preparaty do pielęgnacji lub makijażu. (Fot. Getty Images)

Jak wskazuje dr Frank, nadmierne wypadanie rzęs może także świadczyć o problemach z funkcjonowaniem tarczycy.

"Nawet przy nieznacznie nadmiernej lub niedostatecznej aktywności tarczycy, pojawiają się zmiany w strukturze włosów i rzęs, co z kolei powoduje ich wypadanie. Dodatkowe objawy obejmują utratę lub przyrost wagi, gwałtowne wahania temperatury ciała, zwiększony niepokój i zaparcia. Dobrze jest skonsultować się wówczas z endokrynologiem" – radzi specjalista.

Innym powodem może być schorzenie o nazwie Blepharitis, czyli zapalenie brzegów powiek. "Charakteryzuje się zatkaniem gruczołów, które powoduje stan zapalny i utratę rzęs. Często jest wywoływane przez bakterie znajdujące się wzdłuż linii rzęs. Powieki mogą być wówczas zaczerwienione oraz sprawiać wrażenie chropowatych" – wyjaśnia dermatolożka Audrey Kunin. I dodaje, że skutecznym remedium są preparaty zawierające kwas podchlorawy.

"Jest delikatny dla okolic oczu, a jednocześnie efektywnie zabija wirusy, bakterie i grzyby, niwelując stan zapalny" – podpowiada ekspertka.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 20.09.2024
GBP 5.0961 złEUR 4.2779 złUSD 3.8317 złCHF 4.5223 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama