Sok z cebuli to remedium na wypadanie włosów? Eksperci wyjaśniają...

Efektywność tego babcinego sposobu na uzyskanie gęstych i mocnych pasm znalazła skądinąd potwierdzenie w badaniach naukowych. Obszerna analiza z 2002 roku wykazała, że stosowanie soku z cebuli dwa razy dziennie zwiększyło porost włosów u 87 proc. badanych.
"Warzywo to jest bogate we flawonoidy i przeciwutleniacze, dzięki czemu może pozytywnie wpływać na stan skóry i włosów" – wyjaśnia w rozmowie z magazynem "Real Simple" dermatolog Brendan Camp.
Co więcej, cebulowa płukanka lub wcierka ma działanie silnie kojące. "Nie tylko stymuluje porost włosów, ale także niweluje stany zapalne i łagodzi swędzenie skóry głowy dzięki obecności siarczanów" – dodaje dermatolożka Candace Spann.

Nie oznacza to jednak, że regularne aplikowanie soku z cebuli pozbawione jest ryzyka wystąpienia skutków ubocznych. "Tak naprawdę każda domowa kuracja, której składniki są silnie skoncentrowane, może wywołać efekty niepożądane w postaci podrażnień, zaczerwienienia, swędzenia lub wysypki na skórze głowy" – przestrzega dermatolog i chirurg plastyczny Nathan Newman.
Ekspert uczula, że stosowanie soku z cebuli może doprowadzić do odbarwień, zwłaszcza u osób posiadających jasne włosy. "Częstym skutkiem ubocznym jest pojawienie się na pasmach żółtawego odcienia. Poza tym zapach cebuli bywa trudny do usunięcia" – wskazuje Newman. I dodaje, że w przypadku nadmiernego wypadania włosów warto skonsultować się ze specjalistą.
"Zawsze należy wykluczyć najpierw przyczyny hormonalne, autoimmunologiczne i zakaźne, dlatego zanim zaczniemy stosować domowe kuracje, zasięgnijmy opinii dermatologa" – konkluduje lekarz.