Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Rurka z Sycylii, której trudno się oprzeć...

Rurka z Sycylii, której trudno się oprzeć...
Najlepszy jest słodki farsz z ricotty z owczego mleka. (Fot. Thinkstock)
Cannolo, gruba rurka z kremem z sera ricotta to najsłynniejszy przysmak Sycylii. Tamtejsi cukiernicy dbają o zachowanie tradycyjnych receptur z dodatkiem skórki pomarańczowej lub pistacji, dzięki czemu ciastko jest symbolem tego, co najlepsze na wyspie.
Reklama
Reklama

Spacerując po ulicach Palermo, co kilka metrów można zobaczyć bary i cukiernie kuszące pękatymi rurkami, obficie wypełnionymi słodkim serem i udekorowanymi owocami kandyzowanymi i wiórkami pistacji. Sprzedawane są też one w wersji mini, dla mniejszych łasuchów i osób liczących kalorie.

"Cannolo trzeba jeść tak, aby odczuć pełnię smaku i rozkoszy dla podniebienia, jaką daje. Krem musi wypływać z idealnie kruchej rurki. Żadnego widelczyka; jedzmy i cieszmy się jak dzieci, nawet ubrudzeni białą słodką masą"- mówi cukiernik z obleganego przez tłumy lokalu niedaleko Piazza Verdi.

Rurki sprzedawane są masowo na lotniskach w Palermo i Katanii, skąd Włosi i zagraniczni turyści wywożą wielkie pudła pełne tego specjału.

Nie brak domysłów i hipotez na temat początków słodkości, na widok, której trudno się oprzeć. Historycy doszukują się jej genezy w słowach Cycerona, który według kronik, w czasie, gdy był kwestorem na Sycylii zanotował, że bardzo przypadła mu do gustu "bardzo słodka mączna rurka z mlekiem"("Tubus farinarius, dulcissimo, edulio ex lacte factus").

"Cannolo trzeba jeść tak, aby odczuć pełnię smaku i rozkoszy dla podniebienia, jaką daje". (Fot. Thinkstock)

Inna legenda mówi, że cannoli pochodzą z okolic obecnego miasta Caltanissetta, które w czasach starożytnych, pod rządami Saracenów miało nazwę Kalt El Nissa i było siedzibą wielu haremów. Zgodnie z tą wersją to tam kobiety spędzały czas przygotowując łakocie. Wymyśliły przysmak na wzór arabski, faszerowany miękkim białym serem, migdałami i miodem.

Z kolei inna hipoteza, jako miejsce narodzin podaje klasztor koło Caltanissetta, gdzie mniszki z okazji karnawału stworzyły słodkie rurki wypełnione kremem z ricotty i cukru, obsypane wiórkami orzechów i czekolady.

Cannoli opiewane były przez poetów w XIX wieku - jako atrakcja karnawału. Z czasem na stołach na Sycylii, a potem w innych częściach Italii zaczęły królować przez cały rok.

Zgodnie z wymogami najstarszych, tradycyjnych receptur z wyspy najlepszy jest słodki farsz z ricotty z owczego mleka, a dekorację na obu brzegach stanowią kandyzowane wiśnie lub skórka pomarańczowa.

Nadzienie może być też pistacjowe, a krucha rurka - o smaku czekolady i dodatkowo posmarowana nią w środku. W innych wersjach serową masę zastępuje krem o smaku cytrynowym.

Nie brakuje też innych smaków, na przykład cannoli wypełnionych lodami lub budyniem waniliowym.

Specjał ten był już nawet w kosmosie. Przed trzema laty czworo młodych Sycylijczyków z miasta Enna wysłało klasyczną rurkę do stratosfery. Cannolo z czerwoną wisienką, przyczepione do sondy z balonem i kamerą było na wysokości 30 tysięcy metrów nad Ziemią.

Nagranie przedstawiające "Cannolo Transporter" stało się prawdziwym internetowym hitem.

Po miesięcznej podróży rurka powróciła na Ziemię

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 30.04.2024
GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama