Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Zastąpienie czerwonego mięsa białkiem z grzyba dobrze wpływa na figurę i zdrowie

Zastąpienie czerwonego mięsa białkiem z grzyba dobrze wpływa na figurę i zdrowie
Popularny zamiennik mięsa wytwarzany z grzybów zawiera wszystkie aminokwasy, których potrzebuje człowiek. (Fot. Getty Images)
Zmiana jednego tylko składnika w diecie może już w ciągu dwóch tygodni znacznie obniżyć poziom cholesterolu i ilość tkanki tłuszczowej na brzuchu. Wystarczy zamiast czerwonego mięsa jeść quorn, czyli mykoproteinę wytwarzaną z grzyba Fusarium venenatum. Dowody na skuteczność tego białka znaleźli naukowcy z angielskiego Uniwersytetu Northumbria.

Reklama
Reklama

Badanie na temat quornu opublikowano w magazynie "European Journal of Nutrition". Jego autorzy opisali w nim wyniki swojego eksperymentu z udziałem ludzi. Jak stwierdzili, uczestnicy, którzy jedli produkty z quornem, popularnym zamiennikiem mięsa wytwarzanym z mykoproteiny, odnotowali aż 12-procentowy spadek "złego" cholesterolu LDL w porównaniu z osobami z grupy kontrolnej, które jadły tradycyjne produkty z przetworzonego mięsa.

Cholesterol całkowity u badanych obniżył się średnio o 7 proc. Poza tym obwód talii uczestników badania zmniejszył się średnio o prawie centymetr. To wszystko w zaledwie dwa tygodnie i to bez żadnych ćwiczeń.

Obniżenie poziomu cholesterolu całkowitego zmniejsza ryzyko śmierci z powodu chorób układu krążenia, takich jak udar lub choroba niedokrwienna serca. Także obwód talii jest wskaźnikiem zdrowia układu krążenia, bo informuje o ewentualnym otłuszczeniu narządów wewnętrznych. Nadmiar tłuszczu, szczególnie w okolicy brzucha, może zwiększać ryzyko choroby niedokrwiennej serca i cukrzycy typu 2. Dlatego efekty zastąpienia mięsa mykoproteiną uznano za bardzo obiecujące.

"W czasach, gdy miliony ludzi mają wysoki poziom cholesterolu i nadmiar tłuszczu brzusznego, to badanie, najnowsze z serii kilku badań dotyczących interwencji dietetycznych u ludzi, dowodzi korzystnego wpływu mykoproteiny na układ sercowo-naczyniowy. Prosta zmiana diety polegająca na spożywaniu mykoproteiny może przynieść spektakularne korzyści dla zdrowia, redukując ryzyko śmierci z powodu chorób układu krążenia według niektórych modeli aż o 9 proc" – stwierdził dr Daniel Commane, profesor nadzwyczajny nauk o żywieniu Uniwersytetu Northumbria i główny autor badania.

Jego zdaniem mykoproteina może odegrać kluczową rolę we wspieraniu utraty wagi i długoterminowej kontroli masy ciała, a to niezwykle ważne, zważywszy na fakt, że dwie trzecie osób w Anglii ma kliniczną nadwagę. W Polsce, według danych podawanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, nadwagę ma 60 proc. dorosłych, a co czwarty jest otyły.

Nie mniej niepokojąca jest sytuacja dzieci - nadwagę ma 31 proc. chłopców i 20 proc. dziewczynek, a z otyłością zmaga się 13 proc. chłopców i 5 proc. dziewczynek. Prosty i nie wymagający wyrzeczeń sposób na kontrolę masy ciała budzi więc ogromne nadzieje.

Mykoproteiny, takie jak quorn, różnią się od żywności pochodzenia roślinnego przede wszystkim tym, że są "kompletne", czyli zawierają wszystkie aminokwasy, których potrzebuje człowiek. Ale to, że są świetnym źródłem białka, nie jest ich jedyną zaletą. Wytwarzane w procesie fermentacji mykoproteiny mają niską zawartość tłuszczów nasyconych i wolnego cholesterolu, za to sporo błonnika. Warto więc wprowadzić je do jadłospisu - dla zdrowia i dla urody.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 02.05.2024
GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama