Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Psy kupowane i adoptowane podczas pandemii są... agresywniejsze?!

Psy kupowane i adoptowane podczas pandemii są... agresywniejsze?!
Opublikowane właśnie wyniki nie napawają optymizmem. (Fot. PAP/EPA)
Jedną z wielu konsekwencji lockdownów wprowadzonych na początku pandemii był masowy wzrost liczby kupowanych i adoptowanych psów. Teraz okazuje się, że ten boom ma negatywne skutki.
Reklama
Reklama

Badanie przeprowadzone przez Brytyjskie Stowarzyszenie Weterynaryjne (BVA) polegało na rozesłaniu bardzo szczegółowego kwestionariusza do weterynarzy. Poproszono ich o odpowiedź na pytania dotyczące zgłaszanych przez właścicieli negatywnych zachowań psów.

Połowa pytanych weterynarzy stwierdziła, że obserwuje wzrost liczby opiekunów zaniepokojonych agresją swojego psa. Ankietowani weterynarze nie zawsze byli w stanie podać wiek objętych badaniem zwierząt. Ale spośród tych psów, których wiek był znany, aż w 87 proc. przypadków problem dotyczył tych w wieku do trzech lat, a więc kupionych lub adoptowanych w latach 2020-2021, czyli w czasie pandemii.

Szacuje się, że około 3,2 miliona gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii w pierwszym roku pandemii nabyło jakieś zwierzę. W wielu przypadkach był to pierwszy pies w życiu. Osoby te rzadziej szukały hodowcy, który przeprowadzał badania weterynaryjne psów i rzadziej osobiście oglądały szczenię przed zakupem.

Weterynarze sygnalizują, że coraz częściej opiekunów niepokoją agresywne zachowania psów, wzrosła też liczba pogryzień. (Fot. Getty Images)

Skutki są smutne. Prawie co czwarty (24 proc.) z ankietowanych weterynarzy zgłosił, że w ciągu ostatniego roku wśród jego pacjentów wzrosła liczba zwierząt leczonych z powodu pogryzień przez psy.

"Chociaż te nowe statystyki są niezwykle niepokojące, nie zaskakują. Weterynarze i organizacje charytatywne zajmujące się zwierzętami już wcześniej zgłaszały obawy dotyczące długoterminowych skutków pandemii na rozwój szczeniąt, ponieważ właściciele nie mieli możliwości ich odpowiedniego szkolenia i socjalizacji, które są tak ważne w pierwszych miesiącach ich życia psa" - zauważa wiceprezes BVA Justine Shotton.

W Polsce nie prowadzono podobnych badań, ale spostrzeżenia osób pracujących z psami są podobne. 

"Psy brane na początku pandemii, kiedy był lockdown, faktycznie radzą sobie dużo gorzej niż te, które przyjeżdżały do mnie na konsultacje lub do hotelu wcześniej. Ponieważ cały czas siedziały w domu, miały mniej doświadczeń - spacerów, spotkań z innymi psami. Teraz brakuje im pewności siebie. Są to często psy słabe psychicznie i bardzo uzależnione od opiekunów. Histerycznie reagują na wszelkie zmiany" - ocenia Katarzyna Krasuska, behawiorystka prowadząca hotel dla psów Cani Soul.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 01.05.2024
GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama