Menu

Polka Viki Gabor wygrała Konkurs Eurowizji Junior

Polka Viki Gabor wygrała Konkurs Eurowizji Junior
"Kochani! Brak mi słów! Bardzo się cieszę z tej wygranej. Nie spodziewałam się tego! To jest najlepsza rzecz, jaka mi się przytrafiła i zapamiętam ten dzień do końca swojego życia" - skomentowała młoda piosenkarka na FB. (Fot. FB/Viki Gabor)
12-letnia Viki Gabor z Krakowa wygrała tegoroczny konkurs Eurowizji Junior. To druga z rzędu, po Roksanie Węgiel, wygrana polskiego artysty. W historii konkursu nie zdarzyło się jeszcze, by kraj zwyciężył rok po roku. W ten sposób Polska przechodzi do historii tej imprezy.
Reklama

Dzisiaj w Arenie Gliwice w szranki stanęli wykonawcy z 19 państw, m.in. z Francji, Rosji, Włoch, Irlandii, Gruzji, Kazachstanu i Australii. Polka występowała jako 11. z kolei, prezentując utwór "Superhero". Piosenkę napisali dla niej Lanberry, Patryk Kumór i Dominic Buczkowski-Wojtaszek. Zaśpiewała, że razem jesteśmy superbohaterami, którzy mogą zmienić świat na lepsze. Niektóre zwrotki są po angielsku, niektóre po polsku.

W odróżnieniu od konkursu dla dorosłych wykonawców, można było głosować na wokalistę ze swojego kraju. Viki otrzymała w sumie 278 punktów. Drugi w kolejności, młody wykonawca z Kazachstanu dostał 227 głosów.

Głosowanie odbywało w dwóch etapach. Najpierw głosowały składy jurorskie z poszczególnych dziewiętnastu krajów, a potem doliczono głosy widzów. W składzie polskiego jury zasiadali: Robert Kupicha, Kasia Moś, Mateusz Moś.

Każdy z wykonawców wykonał jedną piosenkę. Na koniec jednak wszyscy młodzi uczestnicy zaśpiewali wspólnie utwór "Share the Joy", skomponowany przez polskiego artystę Gromee, do słów Sary Chmiel.

W oczekiwaniu na werdykt wystąpiła Roksana Węgiel, która była także współprowadzącą wieczoru. Inna prowadząca, tancerka Ida Nowakowska także wystąpiła w przerwie na liczenie głosów, tańcząc z grupą małych baletnic.

Viki Gabor urodziła się w Niemczech, ale wychowywała się w Polsce i Wielkiej Brytanii. Mieszka w Nowej Hucie. Rodzina Viki ma romskie korzenie. Jej rodzice udzielali się w folklorystycznym zespole i wykonywali tradycyjną muzykę cygańską. Jej cztery lata starsza siostra komponuje i pisze teksty. Idolką Viki jest Ariana Grande.

Wcześniej kawałkiem "Superhero" Viki oczarowała telewidzów specjalnej edycji programu „Szansa na Sukces”, w którym nagrodą była właśnie możliwość reprezentowania naszego kraju podczas konkursu Eurowizja Junior 2019.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 22.09.2021
GBP 5.3828 złEUR 4.6308 złUSD 3.9460 złCHF 4.2789 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama