Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Plemniki potrafią "ominąć" trzecią zasadę dynamiki!

Plemniki potrafią "ominąć" trzecią zasadę dynamiki!
Niezwykła elastyczność witki powoduje, że plemniki zachowują się wbrew zasadom fizyki... (Fot. Getty Images)
Trzech specjalistów od dynamiki płynów i modelowania matematycznego z Uniwersytetu w Kioto odkryło, że plemniki i inne drobne organizmy poruszają się w płynach ze znacznie mniejszym wysiłkiem, niż należałoby się spodziewać.
Reklama
Reklama

Po dokładnym przeanalizowaniu ich ruchów badacze ostwierdzili, że jest to zasługa niezwykłej elastyczności witki. To właśnie dzięki tenu narządowi plemniki, a także glony potrafią obejść trzecią zasadę dynamiki Newtona. Głosi ona, że każdej akcji towarzyszy reakcja równa co do wartości i kierunku, lecz przeciwnie zwrócona - podaje serwis Phys.org.

Kenta Ishimoto, Clément Moreau i Kento Yasuda z Uniwersytetu w Kioto swoje odkrycie opisali w artykule opublikowanym w magazynie "PRX Life". Wyjaśnili w nim, w jaki sposób analizowali ruch glonów i plemników, aby zrozumieć, jak to się dzieje, że poruszają się w stawiającym przecież opór płynie z taką lekkością.

Uwagę japońskich naukowców zwróciło to, że niektóre glony i plemniki zdają się poruszać w płynach z mniejszym niż należałoby się spodziewać wysiłkiem. Tym bardziej, że ciecze, w których pływają, są lepkie.

Płynące plemniki machają wiciami tak, jakby gęstość i lepkość płynu zupełnie im nie przeszkadzały...(Fot. Getty Images)

Aby dowiedzieć się, jak to robią, naukowcy obserwowali pod mikroskopem ruch glonów Chlamydomonas i ludzkich plemników. Jedne i drugie do poruszania się wykorzystują długie wici, których faliste ruchy jednocześnie popychają je i ciągną przez płynny ośrodek.

Autorzy badania spodziewali się, że - zgodnie z trzecią zasadą dynamiki Newtona - takie ruchy będą skutkować reakcją płynu, która znacznie zmniejszy prędkość plemnika lub glonu. Ale obserwacje tego nie potwierdziły.

Okazało się, że płynące plemniki machały wiciami tak, jakby gęstość i lepkość płynu zupełnie im nie przeszkadzały. Po bliższej analizie badacze zauważyli, że sposób falowania wici był tak zoptymalizowany, by zminimalizować utratę energii na rzecz płynu.

Nazwali to zjawisko "dziwną elastycznością". Delikatnie falując w reakcji na ucieczkę cieczy, wici były w stanie zapobiec równej i skierowanej w przeciwną stronę reakcji z jej strony, co pozwalało oszczędzać energię.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 03.05.2024
GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama