Menu

Pandemiczny stres silniejszy niż każdy inny?...

Pandemiczny stres silniejszy niż każdy inny?...
Ach, ten wszechogarniający stres... Jak się od niego uwolnić? (Fot. Getty Images)
Do tej pory wiadomo było, że trwająca pandemia ma bardzo negatywny wpływ na zdrowie psychiczne. Teraz udało się oszacować jak wielki.... Jeden miesiąc pandemii wywoływał taki poziom stresu, jaki zazwyczaj odczuwany jest w ciągu całego roku. Według naukowców, opierających się na wyszukiwarce Google, hasła takie jak 'niepokój', stały się wyznacznikiem 2020 roku.
Reklama

Dyskusje na temat wpływu pandemii na zdrowie psychiczne wciąż trwają, a wnioski płynące z nich nie napawają optymizmem. Miniony rok był pod tym względem bardzo trudny, a stres i niepokój towarzyszył większości z nas niemal każdego dnia. WHO bije na alarm, wskazując na jeszcze większą konieczność profilaktyki zdrowia psychicznego w tym wymagającym czasie.

Niedawne badanie przeprowadzone przez RAND, organizację badawczą, opublikowane w internetowym czasopiśmie "Preventive Medicine", pokazało, jak duży wpływ na nasze zdrowie psychiczne miała wciąż trwająca pandemia.

Naukowcy próbowali oszacować względny wpływ COVID-19 na nasze zdrowie psychiczne w porównaniu ze "zwykłym rokiem", takim jak 2019. Okazało się, że poziom stresu w czasie od kwietnia do maja ubiegłego roku był równy poziomowi stresu, jakiego doświadczyliśmy w całym 2019 roku.

"Stwierdziliśmy, że w ciągu 30 dni podczas pandemii liczba osób, które doświadczyły poważnych zaburzeń psychicznych, była równa liczbie osób, które doświadczyły tego w roku poprzedzającym pandemię" - wyjaśnił w oświadczeniu Joshua Breslau, główny autor badania i starszy badacz behawioralny z RAND.

Jednym z kluczowych wniosków płynących z badania było to, że wzrost stresu był bardziej widoczny u osób młodszych. Badacze wskazują również, że globalny krach gospodarczy, który nastąpił po COVID-19, ma większy wpływ na zdrowie psychiczne ludzi na całym świecie niż sam wirus. 

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 05.03.2021
GBP 5.306 złEUR 4.579 złUSD 3.839 złCHF 4.131 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama