Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Ogranicz kalorie: Dla smukłej sylwetki i... dla zdrowia!

Ogranicz kalorie: Dla smukłej sylwetki i... dla zdrowia!
Warto zdrowo się odżywiać i obniżyć kaloryczność przygotowywanych potraw. (Fot. Getty Images)
Choć redukcja spożywanych kalorii na ogół kojarzona jest wyłącznie z utratą wagi, może mieć ona w istocie pozytywny wpływ nie tylko na wygląd sylwetki, ale i ogólny stan zdrowia. Jak bowiem pokazują nowe badania, niskokaloryczna dieta obniża ryzyko wielu groźnych chorób.
Reklama
Reklama

Ograniczenie kalorii w codziennym jadłospisie to żelazna zasada odchudzania. Tymczasem coraz więcej badań sugeruje, że dieta o niższej kaloryczności może przynieść wiele innych, poza redukcją wagi, korzyści zdrowotnych – nawet dla tych z nas, którzy nie muszą pozbywać się nadprogramowych kilogramów.

Nie chodzi jednak wcale o stosowanie okresowych postów lub głodówek. Najnowsze badanie, opublikowane w lipcu w “Lancet Diabetes & Endocrinology”, sugeruje bowiem, że obniżenie wartości energetycznej konsumowanych w ciągu dnia potraw o zaledwie 300 kalorii, przy jednoczesnym stosowaniu zdrowej diety, może ustabilizować poziom cholesterolu, ciśnienia i cukru we krwi, zmniejszając dzięki temu ryzyko rozwoju wielu groźnych, przewlekłych schorzeń, takich jak cukrzyca i choroby serca.

Naukowcy zaprosili 218 zdrowych, niecierpiących na otyłość dorosłych w wieku od 21 do 50 lat, którzy w ramach badania mieli przejść przez szereg testów medycznych. W początkowej fazie eksperymentu większość osób spożywała, zgodnie z zaleceniami lekarzy, około 2 400 kalorii dziennie. Następnie 150 uczestników przez miesiąc stosowało dietę, która zmniejszała ich normalne spożycie kalorii o 25 proc., podczas gdy reszta, stanowiąc grupę kontrolną, stosowała wcześniejszą dietę.

Osoby o mniej kalorycznym jadłospisie spożywały trzy posiłki dziennie w ośrodku badawczym i otrzymywały poradę żywieniową, podczas gdy osoby z grupy kontrolnej kontynuowały normalną dietę i nie otrzymywały żadnych porad. Po pierwszym miesiącu uczestnikom kazano utrzymać te wzorce jedzenia samodzielnie przez dwa lata, wykonując okresowe badania. Nie wszyscy uczestnicy postępowali zgodnie ze wskazówkami - zaledwie 82 proc. z nich ukończyło badanie, utrzymując redukcję kalorii na poziomie około 12 proc.

Zdrowe żywienie zacznij od doboru właściwej dla Twojego organizmu diety. (Fot. Getty Images)

Naukowcy odkryli jednak, że nawet ów niewielki spadek kaloryczności, który przekładał się na około 200-300 kalorii mniej w codziennej diecie, w porównaniu ze stanem wyjściowym, był związany nie tylko z utratą masy ciała, ale także ze znaczącą poprawą wskaźników dotyczących poziomu cholesterolu, ciśnienia krwi, metabolizmu oraz poziomu cukru we krwi. U osób z grupy kontrolnej nie zauważono podobnych zmian.

Tymczasem coraz większą popularnością cieszy się pogląd mówiący o tym, że zamiast na obsesyjnym liczeniu kalorii powinniśmy skupić się na jakości spożywanych produktów, pilnując, by uwzględniać w diecie świeże owoce i warzywa, orzechy, pełnoziarniste pieczywo i zdrowe tłuszcze pochodzenia roślinnego.

Jedno z najnowszych badań wykazało, że wysoko przetworzona żywność, jak choćby fast foody, w odmienny sposób oddziałuje na organizm aniżeli posiłki skomponowane z naturalnych składników o podobnej zawartości tłuszczu czy węglowodanów. Dowodzi to niechybnie, że nie sposób ocenić jakość diety wyłącznie przez pryzmat liczb. Czy zatem monitorowanie kalorii w ogóle ma sens?

Choć jakość naszej diety zdaje się być ważniejsza niż dokładna wartość energetyczna potraw, a rygorystyczne ograniczenie kalorii może być wręcz niebezpieczne dla zdrowia, jak pokazały nowe badania, “odchudzenie” diety o 200 lub 300 kalorii dziennie jest stosunkowo łatwe i bezpieczne – nie musimy wszak wprowadzać drastycznych zmian czy obsesyjnie liczyć kalorii.

Dobrym pomysłem będzie np. rezygnacja z gotowych przekąsek, bogatych w sól, cukier i konserwanty. Eliminacja przekąsek lub zastąpienie ich wartościowymi zamiennikami, takimi jak owoc czy garść orzechów, może okazać się kluczem do zdrowej i niskokalorycznej diety.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 19.04.2024
GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama