Menu

Odkryto gatunek rekinów, które wychodzą na brzeg

Odkryto gatunek rekinów, które wychodzą na brzeg
Naukowcy właśnie potwierdzili, że istnieją rekiny, które mogą wychodzić na ląd. (Fot. Getty Images)
W kategorii 'najgorsze filmy o rekinach' zdecydowanie wygrywają obrazy z cyklu 'Rekinado', które opowiadają o oceanicznych drapieżnikach, biegających po lądzie. Ale to, co wydawało się wymysłem szalonych scenarzystów, okazuje się być prawdą.
Reklama

Naukowcy właśnie potwierdzili, że istnieją rekiny, które mogą wychodzić na ląd. Najbardziej zagrożone ich atakiem są mięczaki.

Rekiny te mogą polować na lądzie dzięki temu, że wykorzystują cztery płetwy jako krótkie nogi. Odkrywcami tego fenomenu są naukowcy z australijskiej uczelni University of Queensland. Przez długi czas obserwowali oni obszar Milne Bay we wschodniej Papui Nowej Gwinei i właśnie tam odkryli gatunek chodzących rekinów.

Rekiny już nie tylko postrachem wód... (Fot. Getty Images)

Na szczęście w przeciwieństwie do drapieżców z "Rekinado" odkryte na Milne Bay rekiny nie biegają po lądzie, a jedynie powoli się czołgają, używając płetw do poruszania się po rafach koralowych w trakcie odpływu. Mogą też przez chwilę pełznąć po suchym lądzie, by migrować z jednego zbiornika wodnego do drugiego.

Informacja o tym odkryciu została opublikowana w czasopiśmie "Marine and Freshwater Research". Naukowcy uspokajają jednak scenarzystów i fantastów, że cywilizacja – mimo wszytko - jest bezpieczna. Na razie.

"Niewielkie, spacerujące rekiny nie stanowią zagrożenia dla ludzi", orzekła w komunikacie prasowym badaczka z University of Queensland, Christine Dudgeon. "Zdolność chodzenia na płetwach daje im przewagę nad skorupiakami i mięczakami, które są głównymi ofiarami ich ataków" - dodała. Ale zaznaczyła też, że jest więcej chodzących rekinów, które niebawem zostaną odkryte.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 02.04.2020
GBP 5.207 złEUR 4.577 złUSD 4.192 złCHF 4.332 zł

Sport


Reklama