Menu

Nurkowanie w bagnie, czyli... atrakcja po walijsku

Nurkowanie w bagnie, czyli... atrakcja po walijsku
Walijczycy bardzo podkreślają swoją odrębność...
Reklama
Każdego roku Walia zaprasza do siebie śmiałków uwielbiających nurkowanie w... bagnie (torfowisku). Jubileuszowa, 30. edycja mistrzostw świata odbędzie się za niespełna rok, tj. 29 sierpnia 2015 roku. Warto spróbować, gdyż zabawa jest przednia.

Gospodarzem nietypowych zawodów pływackich (z jęz. ang. - bog snorkelling), których historia sięga już połowy lat 70. ubiegłego wieku, jest licząca zaledwie 600 mieszkańców walijska miejscowość Llanwrtyd Wells w hrabstwie Powys. Na mokradłach środkowej Walii rywalizują nie tylko Brytyjczycy, ale przyjeżdżają również goście z tak odległych krajów, jak: Republika Południowej Afryki, Australia, Nowej Zelandii, Hongkongu, Mali, USA oraz Kanada.

Na czym polegają mistrzostwa? Zadaniem jest jak najszybsze przepłynięcie dwóch długości toru (długość ok. 115 metrów) w specjalnie wykopanym mętnym torfowym rowie. Zawodnicy mają do dyspozycji płetwy, rurki i płetwy; organizatorzy zalecają też stroje piankowe, choć nie są obowiązkowe. Zwycięzca otrzymuje premię finansową, choć pieniądze w tej zabawie nie są najważniejsze. Bog snorkelling zalicza się od niedawna do tzw. Światowych Alternatywnych Zawodów.

Wielu uczestników mówi wprost, że nurkowanie w bagnie jest jedna z najbardziej niekonwencjonalnych dyscyplin sportowych na świecie. Nie można płynąć jakimkolwiek stylem znanym z wyścigów w basenie, bowiem grozi za to dyskwalifikacja. Nie można pomagać sobie rękami, należy używać jedynie płetw.

Nie w każdym sezonie udało się przeprowadzić mistrzostwa, jak np. w 1995 roku, kiedy panowała susza.

Najlepsi mają rewelacyjne czasy, a rekord świata od niedawna należy do 33-letniej Angielki Kirsty Johnson, która osiągnęła rezultat 1.22,56. Poprawiła o ponad pół sekundy wynik z ubiegłego roku reprezentantki Irlandii Północnej - Dineki Maguire.

Walijczycy bardzo podkreślają swoją odrębność, mają własny język, kuchnię i kulturę, dlatego też na wszystkich znakach, tabliczkach, nazwach miejscowości i ulic widnieją dwie nazwy - angielska i walijska. Jednym z symboli tego kraju, jeśli chodzi o sport, są rugby i MŚ w nurkowaniu w bagnie. Podobne zawody odbywają się także m.in. w Szwecji i Australii.
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 06.04.2020
GBP 5.203 złEUR 4.561 złUSD 4.226 złCHF 4.320 zł

Sport


Reklama