Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Naukowcy ostrzegają przed nieumiejętnym korzystaniem z mediów społecznościowych

Naukowcy ostrzegają przed nieumiejętnym korzystaniem z mediów społecznościowych
Warto pracować nad wyselekcjonowaniem kont i osób, które chcemy obserwować w social mediach... (Fot. PAP)
Coraz więcej badań ma na celu określenie wpływu mediów społecznościowych na psychikę użytkownika. Co sprawia, że stają się siłą niszczącą, a kiedy są w stanie realnie pomóc? Celem jest określenie, jak najbezpieczniej korzystać z tego narzędzia.
Reklama
Reklama

Od wzbudzania niepewności w kwestii atrakcyjności po umniejszanie własnych osiągnięć - bezmyślne przewijanie, które wykonujemy każdego dnia, może mieć swoje żniwo. Zauważa to zresztą Rachelle Strauss, trenerka specjalizująca się w rozwijaniu umiejętności maksymalizowania szczęścia czerpanego z życia.

Mając świadomość, że całkowite odcięcie się od mediów społecznościowych nie jest realistycznym celem, ma kilka sugestii, jak z nich w bezpieczny sposób korzystać. Strauss radzi zatem, aby nie tylko monitorować czas, który poświęcamy na media społecznościowe, ale również emocje, jakie wywołują w nas przeglądane kolejno strony. Zatem jeśli pojawiają się w nas negatywne emocje, zaczynamy sabotować siebie, czujemy się mniej atrakcyjni, najlepiej odłożyć telefon. Strauss proponuje również wykonanie prostego ćwiczenia. Adorowanie siebie i swoich osiągnięć.

"Istnieją metody terapii poznawczo-behawioralnej, które działają w celu zmiany destrukcyjnych wzorców myślenia. Wymyśl na przykład trzy pozytywne rzeczy na swój temat, może to być coś w stylu: "jestem bardzo kreatywna w kuchni", "jestem spostrzegawcza"" – zachęca Strauss, tłumacząc, że trzeba robić to codziennie, aż samopoczucie ulegnie poprawie. Dodaje również, że warto pamiętać, że świat wirtualny i media społecznościowe, nie zawsze są pełnym odzwierciedleniem rzeczywistości.

Ostatecznie praktykowanie uważności i świadomego ich wykorzystania wymaga również większej kontroli nad treściami wyświetlanymi na ekranie. Warto pracować nad wyselekcjonowaniem kont i osób, które chcemy obserwować, które mają na nas pozytywny wpływ, natomiast zrezygnować z obserwowania tych, którzy budzą nasze negatywne emocje.

Do podobnych wniosków doszli naukowcy z Harvarda, którzy wyjaśniają, że "dopóki jesteśmy uważnymi użytkownikami, rutynowe korzystanie z mediów społecznościowych samo w sobie nie może stanowić problemu. Rzeczywiście może to być korzystne".

Jak wskazuje współautor przeprowadzonego badania dr Mesfin Awoke Bekalu, z Uniwersytetu Harvarda, odkrycia jego i jego zespołu nie są sprzeczne z tym, czego niektórzy mogą się spodziewać. "Wiemy, że silna sieć społecznościowa wiąże się z pozytywnym zdrowiem psychicznym i dobrostanem. Rutynowe korzystanie z mediów społecznościowych może zrekompensować zmniejszanie bezpośrednich interakcji społecznych w intensywnym życiu ludzi.

Media społecznościowe mogą zapewniać użytkownikom platformę, która pokonuje bariery odległości i czasu, umożliwiając im łączenie się z innymi, a tym samym rozszerzanie i wzmacnianie ich osobistych sieci i interakcji. Rzeczywiście istnieją na to dowody empiryczne" - mówi.

Wyjaśnia również, że to sposób, w jaki ludzie korzystają z mediów społecznościowych, może mieć większy wpływ na ich zdrowie psychiczne i samopoczucie niż tylko częstotliwość i czas ich używania. 

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 03.05.2024
GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama