Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Na platformę Disney+ trafił film Mary McCartney o legendarnym studiu Abbey Road

Na platformę Disney+ trafił film Mary McCartney o legendarnym studiu Abbey Road
Paul McCartney z córkami Stellą (z prawej) i Mary (z lewej) w 2009 roku. (Fot. PAP/EPA)
Debiut filmowy Mary McCartney (córki Paula i zmarłej w 1998 r. Lindy McCartney - przyp. red.) zatytułowany 'If These Walls Could Sing' ('Gdyby te ściany mogły śpiewać') przedstawia historię kultowego studia w londyńskiej dzielnicy St John's Wood i zawiera m.in. wywiady z: Paulem McCartneyem, Ringo Starrem, Eltonem Johnem, Jimmym Page’m, Rogerem Watersem, Celeste i George'em Lucasem.
Reklama
Reklama

Mary McCartney zrealizowała dokument z okazji 90. rocznicy studia. "Kocham muzykę i dorastałam, chodząc do Abbey Road Studios. Ale nie znałam historii związanej z tym miejscem" - wyznała McCartney w rozmowie z serwisem NME.

"Kiedy więc dowiedziałam się, że studio kończy 90 lat, byłam naprawdę zaskoczona. Ne zdawałam sobie sprawy, że zaczęło działać w 1931 roku. Potem po prostu otworzył się przede mną cały ten mały świat".

Kultowa fotografia Beatlesów przechodzących przez przejście dla pieszych na Abbey Road stała się okładką ich albumu "Abbey Road". (Fot. Getty Images)

Na jednym ze zdjęć w filmie uwieczniono moment, w którym jej ojciec przeprowadził kucyka szetlandzkiego przez słynne przejście dla pieszych na zewnątrz. "Myślę, że mama przejeżdżała tam, kiedy była ze mną w ciąży" - wspomina McCartney.

W filmie przedstawiono kluczowe momenty w historii muzycznej studia, od klasycznych występów Edwarda Elgara i Jacqueline du Pré oraz nagrywania klasycznych albumów, takich jak "Abbey Road" The Beatles i "Dark Side of the Moon" Pink Floyd, po rejestrację muzyki filmowej Johna Williamsa.

Jak informuje brytyjski dziennik "The Guardian", studio Abbey Road zostało zaprojektowane jako siedziba orkiestry symfonicznej, a jego pierwszym rezydentem w 1931 roku był Edward Elgar dyrygent London Symphony Orchestra.

Według tej gazety, studio przeżywało złoty okres w latach 60. ("w złotej erze popu"). Później podupadło, ale odżyło w latach 70., gdy John Williams nagrał tu muzykę do "Gwiezdnych wojen". "On i jego koledzy byli rozbawieni tym, że picie alkoholu w stołówce nie koliduje z pracą" – można przeczytać w "The Guardian".

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 03.05.2024
GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama