Menu

Magnez - sprzymierzeniec zdrowia i pięknej skóry

Magnez - sprzymierzeniec zdrowia i pięknej skóry
Piękna skóra wymaga odpowiedniej pielęgnacji i diety... (Fot. Getty Images)
Promienna, pozbawiona niedoskonałości skóra to pielęgnacyjny cel niełatwy do osiągnięcia. Dla większości z nas uzyskanie nieskazitelnej cery jest nieustanną walką. Aby wyjść z niej zwycięsko, warto uzupełnić niedobory magnezu - sprzymierzeńca pięknej skóry.
Reklama

Skrupulatne oczyszczanie, tonizowanie, złuszczanie, nawilżanie – na co dzień wykonujemy szereg czynności, które mają nam zagwarantować idealnie gładką skórę. W tym celu staramy się też wypijać w ciągu dnia odpowiednią ilość wody oraz ulepszamy naszą dietę, wzbogacając ją o owoce i warzywa. Gdy i to zawodzi, sięgamy po suplementy diety mające pomóc nam osiągnąć upragniony cel – pozbawioną niedoskonałości, emanującą blaskiem cerę.

Wśród preparatów dedykowanych poprawie wyglądu i kondycji skóry rzadko pojawia się jednak magnez. A szkoda – jest on docenianym przez ekspertów sprzymierzeńcem w codziennej walce o nieskazitelną skórę.

Magnez (naturalnie występujący alkaliczny makro minerał) jest kluczowym składnikiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a co za tym idzie, jednym z filarów naszego ogólnego zdrowia – szczególnie zaś zdrowia kości i mięśni. Z całą pewnością nie jest tak popularny, jak witamina C czy probiotyki, które mają stałe miejsce w rubrykach poświęconych zdrowiu i urodzie. Biorąc jednak pod uwagę, jak ważny jest dla naszego zdrowia i promiennego wyglądu, warto o magnezie dowiedzieć się czegoś więcej. I zadbać o uzupełnienie jego niedoborów.

Ziarna słonecznika - bogate źródło magnezu. (Fot. Getty Images)

Minerał ów bierze udział w ponad 300 reakcjach enzymatycznych w naszym organizmie, sprawiając, że prawidłowo funkcjonuje. „Jest to niezwykle ważny składnik dla wielu układów w ciele. Magnez warunkuje normalne funkcjonowanie komórek, układu nerwowego, mięśni, kości i serca” – wyjaśnia w rozmowie z “Elle” Sofia Irshad, ekspert homeopatyczny w The Organic Pharmacy.

Jakie realne korzyści uzyskujemy dostarczając ciału optymalną ilość magnezu? Po pierwsze jest on kluczem do zdrowych i mocnych kości. Około 50 proc. minerałów, które przyjmujemy, trafia prosto do układu kostnego, zwiększając siłę i odporność naszego szkieletu, co w istotny sposób pomaga zapobiegać chorobom, takim jak osteoporoza.

Po drugie – co może być szczególnie ważne dla amatorów aktywności fizycznej oraz osób odchudzających się – magnez znacznie zwiększa wydolność i sprawność organizmu, umożliwiając odbudowę i przyspieszenie regeneracji mięśni.

„Jeśli chodzi o poprawę kondycji, kluczowy jest okres rekonwalescencji po treningu, której trzeba poświęcić tyle samo uwagi, co pracy na siłowni” – zaznacza Matt Cunningham, trener personalny Workshop Gymnasium. I dodaje, że magnez jest fundamentalnym składnikiem tego procesu. „Oprócz zachowania zdrowia naszych mięśni, odgrywa również główną rolę we wspieraniu głębokiego i spokojnego snu, w którym ciało regeneruje się i przygotowuje do następnego treningu” – wyjaśnia.

Na zdrową skórę - banany! (Fot. Getty Images)

Zalety magnezu, które można dostrzec lub poczuć, są niemal nieograniczone. „Jest pomocny w łagodzeniu skurczów, bólów głowy, niestrawności, zaparć, bezsenności” – wylicza Sofia Irshad. Najbardziej widoczną z owych zalet jest, jak się zdaje, jego zbawienny wpływ na naszą skórę.

Kiedy w naszej diecie brakuje tego cudownego minerału, poziom kwasu tłuszczowego na powierzchni skóry i poziom kolagenu, które to utrzymują sprężystość skóry i jej nawilżenie, drastycznie bowiem spadają. Twarz staje się bardziej sucha, podatna na powstawanie przebarwień i zmarszczek. Aby przywrócić cerze blask i jedwabistą gładkość, należy uzupełnić niedobory magnezu, który jawi się jako swoista ambrozja dla skóry.

Magnez może również pomóc chronić skórę przed uszkodzeniami zewnętrznymi, ponieważ stymuluje regenerację i naprawę komórek. Bywa także lekarstwem na alergie skórne oraz, będący zmorą wielu kobiet, trądzik. “W przypadku wystąpienia trądziku hormonalnego magnez może diametralnie zmienić wygląd skóry. Zmniejsza bowiem produkcję kortyzolu, potencjalnie pomagając w niwelowaniu trądziku poprzez przywrócenie równowagi hormonalnej w ciele” – wyjaśnia Irshad.

Zanim sięgniemy po suplementy diety, zmodyfikujmy nieco swój codzienny jadłospis, wzbogacając go o produkty będące naturalnym źródłem magnezu. Szczególnie polecane są nasiona słonecznika, orzechy, rośliny strączkowe, banany i kabaczek. Nasza skóra z całą pewnością wkrótce odwdzięczy się nieskazitelnym wyglądem. 

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 21.02.2020
GBP 5.118 złEUR 4.283 złUSD 3.962 złCHF 4.037 zł

Sport


Reklama