Menu

Kakao ochroni serce i znacząco zmniejszy stres

Kakao ochroni serce i znacząco zmniejszy stres
Warto wzbogacić codzienną dietę o nieprzetworzone kakao! (Fot. Getty Images)
Nie jest tajemnicą, że długotrwały stres działa wyniszczająco na organizm. Prócz psychicznych dolegliwości w postaci lęku, huśtawki nastrojów, drażliwości i skłonności do agresji, może on wywoływać szereg fizycznych objawów, a nawet prowadzić do poważnych schorzeń układu sercowo-naczyniowego. Uczeni odkryli tymczasem niecodzienne lekarstwo dla zestresowanych...
Reklama

Zespół naukowców z University of Birmingham w Wielkiej Brytanii postanowił przyjrzeć się korelacji między spożywaniem obecnych w kakao organicznych związków zwanych flawanolami i reakcją organizmu na stres.

W tym celu badacze przeprowadzili eksperyment z udziałem grupy zdrowych mężczyzn, którzy w ciągu ośmiu minut mieli wykonać trudne zadanie generujące stres. Półtorej godziny przed ukończeniem owego zadania otrzymali oni do wypicia kakaowy napój. Naukowcy zmierzyli przepływ krwi w przedramieniu oraz aktywność układu krążenia - zarówno wówczas, gdy uczestnicy byli opanowani, jak i w chwili odczuwania stresu.

Uczeni odkryli, że u badanych, którzy wypili wcześniej kakao, funkcje naczyń krwionośnych zostały w znacznie mniejszym stopniu upośledzone na skutek stresu. Ponadto odnotowano u nich sprawniejszy przepływ krwi. "Flawanole znajdujące się w kakao maja bardzo pozytywny wpływ na serce i cały układ sercowo-naczyniowy. Wyniki naszego badania są tym istotniejsze, iż osoby cierpiące na schorzenia kardiologiczne wykazują znacznie poważniejszą reakcję na stres" - komentuje dr Catarina Rendeiro, główna autorka badania.

Uczona zaznacza, że odkrycie to może pomóc w zapobieganiu groźnym dla zdrowia i życia chorobom. Uwzględniając w jadłospisie odpowiednie pokarmy znacząco zmniejszymy bowiem ryzyko udaru, zakrzepicy i zawału serca.

"Warto wzbogacić codzienną dietę nie tylko o nieprzetworzone kakao, ale także bogate we flawanole owoce i warzywa: jabłka, czarne winogrona, jeżyny, wiśnie, maliny, gruszki i rośliny strączkowe. Substancje te znajdziemy także w zielonej herbacie" - podpowiada dr Rendeiro. 

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 10.05.2021
GBP 5.2823 złEUR 4.5631 złUSD 3.7493 złCHF 4.1651 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama