Menu

Jak uniknąć ukąszenia kleszcza?

Jak uniknąć ukąszenia kleszcza?
Częśto nasze czworonogi przynoszą do domu kleszcze... (Fot. Getty Images)
Medycyna akademicka bazująca na sprawdzonych metodach zaleca noszenie długich spodni i koszul z długimi rękawami. Szczepionka? Chroni jedynie przed kleszczowym zapaleniem mózgu. Może zatem tzw. mądrość ludowa?
Reklama

Choć zdawać by się mogło, że czasy popularności terapii w stylu "na trzy zdrowiaśki do pieca" minęły, wciąż z pokolenia na pokolenie przekazywane są pseudolecznicze zalecenia, które w najlepszym przypadku nie zrobią nic. W najgorszym zaś - zaszkodzą. Nam.

Przykładem niepopartej żadnym badaniem, a bardzo popularnej teorii, jest na przykład ta, że kleszcze nie przepadają za zapachem czosnku oraz piwa. Nie brakuje też spekulacji, że witaminy z grupy B, które mają zdolność zmiany składu chemicznego ludzkiego potu, mogą sprawić, że kleszcze będą wręcz uciekały.

Za równie skuteczny w ramach prewencji przed ukąszeniem, uchodzi olejek goździkowy i szałwiowy. Wystarczy 100 ml wody, 30 kropli olejów eterycznych, buteleczka z atomizerem i spray odstraszający owady gotowy! Spryskujemy nim odsłoniętą skórę oraz ubranie i jesteśmy bezpieczni. Tyle że rzekomo.

Ukąszenie kleszcza może być bardzo niebezpieczne dla ludzi. (Fot. Getty Images)

Za oręż w walce z pajęczakami uchodzą również zioła. Polecane są np. preparaty z lawendy, czystka, szałwii, rozmarynu, tymianku czy melisy. By przygotować taki specyfik, należy wybrane zioło zaparzyć w wodzie i dodać sok z cytryny. To, co uzyskamy, trzeba przelać do butelki z atomizerem, opryskać siebie i gotowe. Jedyne czego w tego rodzaju poradach brakuje to dopisku o trzech splunięciach za lewe ramię.

Rzeczywistość jest bowiem znacznie bardziej ponura. Najskuteczniejszą formą obrony jest na razie unikanie miejsc, w których potencjalnie mogą być kleszcze. A jeśli już tam byliśmy, należy dokładnie obejrzeć ubranie i skórę, a także wykąpać się i zmyć skórę gąbką w celu usunięcia wędrujących po niej pajęczaków. Jeśli był z nami pies, to jego także trzeba obejrzeć.

Chcąc uniknąć spotkania z kleszczem, lepiej też unikać siadania i leżenia bezpośrednio w trawie i pod krzewami. Uwaga, kleszcze są najbardziej aktywne rano oraz późnym popołudniem, tak więc pora okołopołudniowa będzie najlepsza na spacer po lesie.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 26.05.2020
GBP 5.030 złEUR 4.480 złUSD 4.088 złCHF 4.223 zł

Sport


Sport

Reklama