Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Jak zmotywować się do uprawiania sportu na wiosnę?

Jak zmotywować się do uprawiania sportu na wiosnę?
Bieganie to najczęściej spotykana forma aktywności fizycznej... (Fot. Getty Images)
Regularne podejmowanie aktywności fizycznej jest częstym postanowieniem, z jakim wkraczamy w nowy rok. Ci, którym po trzech miesiącach nie udało się na stałe zaprzyjaźnić ze sportem, mogą po raz kolejny zawalczyć o swoją formę wraz z nadejściem wiosny, kiedy pojawiają się sprzyjające warunki do treningów na świeżym powietrzu.
Reklama
Reklama

By znaleźć w sobie zapał do uprawiania sportu, po pierwsze, ważny jest wybór odpowiedniej aktywności fizycznej.

"Wybierz tę dyscyplinę, która będzie sprawiała ci przyjemność i odpowiadała twoim zainteresowaniom. Jeśli lubisz bieganie, pływanie, jazdę na rowerze czy grę w tenisa, skup się na tych aktywnościach. Trzymanie się tej aktywności, która daje ci największą satysfakcję, znacznie ułatwi ci pokonywanie kryzysów motywacyjnych" – radzi psycholożka sportu, Monika Świątek.

"Po drugie, wyznacz sobie cel, który będzie stanowił dla ciebie wyzwanie, ale przy tym będzie realistyczny, konkretny i mierzalny. Celem może być poprawa parametrów zdrowotnych, osiągnięcie określonego wyniku w wybranej dyscyplinie sportowej, np. dystansu w bieganiu, czy też uczestnictwo w konkretnych zawodach. Wyznaczenie celu pomaga utrzymać motywację dzięki obserwowaniu postępu w swoich wysiłkach" – dodaje ekspertka.

Ćwiczenia w grupie dodadzą motywacji! (Fot. Getty Images)

Pamiętajmy też o zaplanowaniu aktywności. "Sporządź harmonogram treningów, uwzględniając czas, który będziesz mógł/a poświęcić na aktywność fizyczną. Zapisanie i trzymanie się ustalonego planu będzie wspierało twoją motywację do regularnych treningów" – radzi Świątek.

Pomocne jest znalezienie partnera lub grupy treningowej. "Uprawianie aktywności fizycznej w towarzystwie innych osób może być motywujące, ponieważ możecie nawzajem się wspierać w regularnym trenowaniu i dzielić doświadczeniami. Może być to również doskonała okazja do realizowania potrzeby socjalizacji i przynależności" – podpowiada psycholog, która jest też pasjonatką biegów górskich i członkinią społeczności biegowej ASICS FrontRunner.

Można też czerpać inspirację od innych. "Szukaj inspiracji w historiach innych sportowców lub trenerów. Czytanie lub oglądanie historii o ich drodze, wysiłku, determinacji i osiągnięciach może dodatkowo zmotywować Cię do działania" – tłumaczy psycholog.

Joga na świeżym powietrzu to jest to! (Fot. Getty Images)

Punkt szósty to świadomość mowy wewnętrznej. "Obserwuj swoje myśli i emocje związane z uprawianiem sportu. Zidentyfikuj negatywne i niewspierające myśli, które mogą hamować twoją motywację, a następnie pracuj nad zmianą ich na bardziej pozytywne i wspierające. Zapisanie i powtarzanie motywujących haseł pomoże Ci w pokonywaniu trudnych momentów" – sugeruje Świątek.

Wreszcie, zasada małych kroków i równowaga. "Rozpocznij uprawianie aktywności fizycznej od małych kroków. To uchroni Cię przed przetrenowaniem i zniechęceniem się do danej dyscypliny. Pamiętaj również o tym, jak ważny w sporcie jest odpoczynek. Zapewnij sobie odpowiedni czas na regenerację fizyczną i psychiczną" – podsumowuje Świątek.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 26.04.2024
GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama