Menu

Ford będzie produkował części do aut z... łupin ziaren kawy

Ford będzie produkował części do aut z... łupin ziaren kawy
Amerykański Ford będzie produkował części do swoich aut z odpadów kawowych dostarczonych przez koncern McDonald's. (Fot. Getty Images)
Traktowana dotąd jako odpad łuska ziarna kawy może być surowcem do produkcji bioplastiku. To odkrycie chce wykorzystać amerykański Ford, który będzie produkował części do swoich aut z odpadów dostarczonych przez koncern McDonald's.
Reklama

Silver skin, czyli łuska, która oddziela się od ziarna kawy podczas wypalania, przez lata była uznawana za odpad i lądowała na wysypiskach. Jedyne znane dotąd zastosowanie tych łupin polegało bowiem na zalewaniu ich wrzątkiem.

Kawowy plastik jest o 20% lżejszy niż produkowany tradycyjnymi metodami, odporny na wysokie temperatury, a do jego wytworzenia zużywa się mniej energii. (Fot. Getty Images)

Ale jako że powstały w ten sposób aromatyczny, bursztynowy, nieco słodkawy napar smakuje nielicznym, to nikt nie starał się wykorzystywać kawowych łusek w przemyśle. Teraz to się zmieni.

Ford znalazł dla nich rozwiązanie znacznie bardziej praktyczne, które w dodatku wpisuje się w trend recyclingu. Okazało się, że gdy ogrzeje się kawowe plewy w wysokiej temperaturze (przy niskim poziomie tlenu) i doda odpowiednie tworzywa sztuczne, można uzyskać granulat potrzebny do wytworzenia masy plastycznej, z której można zrobić takie elementy samochodu, jak np. przednie obudowy reflektorów.

Ford znalazł zastosowanie dla bioplastiku. (Fot. Getty Images)

Kawowy plastik jest o 20% lżejszy niż ten produkowany tradycyjnymi metodami, odporny na wysokie temperatury, a do jego wytworzenia zużywa się mniej energii.

Części z kawowych plew mają być wytwarzane w amerykańskich fabrykach Forda. Surowca, czyli ogromnych ilości łusek, będzie dostarczać firma McDonald's.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 28.01.2020
GBP 5.061 złEUR 4.279 złUSD 3.884 złCHF 4.009 zł

Sport


Reklama