Menu

Etyczna moda: Koniec ery naturalnych futer?

Etyczna moda: Koniec ery naturalnych futer?
Czy naturalne futra przechodzą już do przeszłości? (Fot. Getty Images)
Kolejny modowy gigant rezygnuje z używania naturalnych futer do produkcji swojej odzieży. Moda pozbawiona cierpienia zwierząt? Prada mówi: tak. I tym samym przyłącza się do grona luksusowych marek, które udowadniają, że estetyka i etyka nie muszą się wykluczać.
Reklama

Kreatywność jest, jak mawiają, wrogiem wszelkich reguł i ograniczeń. Artyści i modowi wizjonerzy z całą pewnością przytaknęliby z aprobatą. Niekiedy warto jednak spróbować zastosować się w pracy twórczej do pewnych reguł, by przysłużyć się wyższej idei, jak choćby ochrona środowiska i świata, który nas otacza – zdają się konstatować projektanci, którzy coraz chętniej rezygnują z używania zwierzęcych futer do produkcji swojej odzieży.

Naturalne futro od zawsze kojarzyło się z luksusem, co uznane na świecie domy mody ochoczo wykorzystywały, przez dekady uparcie promując trend, wzbudzający u wielu osób moralne wątpliwości. W ostatnich latach pojęcie luksusu zyskało jednakowoż nowe definicje, a będące jego synonimem futro – uchodzące jak dotąd za symbol klasy i elegancji – przez świadomych konsumentów jest już postrzegane niemal wyłącznie przez pryzmat cierpienia zwierząt.

Ideę etycznej produkcji odzieży wspierać zaczęli najwięksi gracze na rynku, przekonując, że życie zwierząt jest ważniejsze niż ubrania – ubrania, które dzięki współczesnej zaawansowanej technologii można skądinąd z powodzeniem wyprodukować przy użyciu alternatywnych tworzyw i materiałów. Z takiego założenia wychodzą dziś m.in. Chanel, Gucci, Versace, Burberry, Armani, Hugo Boss czy Michael Kors. Do owego szacownego grona dołączyła właśnie Prada.

Wielkie domy mody oferują już alternatywne futra wykonane z syntetycznych składników. (Fot. Getty Images)

Włoski dom mody Prada Group, do którego należą znane i luksusowe marki, takie jak Prada, Miu Miu, Church’s czy Car Shoe, oficjalnie poinformował o rezygnacji z używania futer zwierzęcych we wszystkich swoich kolekcjach, począwszy od sezonu wiosna-lato 2020. Odzież i dodatki z futrem wyprodukowane w poprzednich latach będą tymczasem wciąż sprzedawane, aż do wyczerpania zapasów.

"Prada w swoich działaniach opowiada się po stronie innowacji i odpowiedzialności społecznej. Zwrócenie się w kierunku nowatorskich materiałów pozwoli nam przekraczać kolejne granice kreatywnej mody przy jednoczesnym oferowaniu etycznych produktów, których oczekują konsumenci” – komentuje Miuccia Prada.

Decyzja włoskiej marki wpisuje się niewątpliwie w trend etycznej mody, która prócz dążenia do czerpania jak największych zysków, ma również na uwadze dobro otoczenia – w tym zwierząt. Wszystko wskazuje na to, że rezygnacja z naturalnych futer stanie się wkrótce standardem, którego wprost nie wypada nie przestrzegać. I dowodem na to, że estetyka i etyka bynajmniej nie muszą się wykluczać. 

Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 01.06.2020
GBP 4.922 złEUR 4.420 złUSD 3.968 złCHF 4.140 zł

Sport


Sport

Reklama