Menu

Eksperci zbadali, czy ziemniak jest zdrowy

Eksperci zbadali, czy ziemniak jest zdrowy
Wbrew obiegowej opinii, ziemniaki mają stosunkowo niewiele kalorii. (Fot. Getty Images)
Ma więcej witaminy C niż jabłka, a zarazem pięć razy mniej kalorii niż często goszczące na naszych stołach makarony i kasze. Niepozorny ziemniak to warzywo zdrowe, lekkostrawne i niezwykle wszechstronne. Uczeni przekonują, że dzięki innowacyjnym uprawom, będzie on jednym z nielicznych warzyw, które zdołają przetrwać kryzys klimatyczny.
Reklama

Do ziemniaka prawa roszczą sobie kraje z całego świata, uznając go za swój narodowy produkt. W 1957 r. francuski filozof i intelektualista Roland Barthes, w swoich słynnych "Mitologiach" nazwał wytwarzane z ziemniaków frytki ("la frite") "kulinarnym symbolem francuskości", potrawą "nostalgiczną i patriotyczną".

W rzeczywistości ziemniaki około 8 tys. lat temu zadomowiły się w Andach Ameryki Południowej, skąd zostały sprowadzone do Europy dopiero w połowie XVI wieku. Później rozprzestrzeniły się niemal na całym świecie. Dziś wiodącymi światowymi producentami ziemniaków są Chiny, Indie, Rosja i Ukraina.

Ziemniak jest obecnie pokarmem globalnym. Należy do najbardziej dostępnych i najtańszych warzyw. Możemy przyrządzić na jego bazie całe mnóstwo potraw – począwszy od pożywnych zup i zapiekanek, na uwielbianych na całym świecie frytkach skończywszy.

Niepozorny ziemniak jest ponadto skarbnicą witamin i mikroelementów. Zawiera on prawie wszystkie istotne dla naszego zdrowia składniki odżywcze. Posiada mnóstwo witaminy C, której ma w sobie więcej nawet niż jabłka. Obfituje także w obniżający ciśnienie krwi potas, magnez oraz usprawniający przemianę materii błonnik. Jest lekkostrawny i niskokaloryczny – w 100 gramach znajduje się zaledwie 77 kalorii, co czyni ziemniaka pięć razy mniej kalorycznym produktem niż choćby popularne makarony i kasze. Pod względem prozdrowotnych właściwości, ziemniak zdaje się warzywem bezkonkurencyjnym w porównaniu z jakąkolwiek inną jadalną rośliną.

Na początku XX wieku naukowcy zaczęli pracować nad łączeniem genów różnych odmian ziemniaków. Te dzikie mogą stanowić odpowiedź na jeden z najbardziej palących problemów współczesnego świata, jakim jest kryzys klimatyczny.

Tradycyjnie uprawiany ziemniak jest bowiem wrażliwy na zmieniające się warunki atmosferyczne. Ostatnie badanie wykazało, że w wyniku zmian klimatu do 2085 roku może nastąpić zmniejszenie do 26 proc. globalnych plonów bulw. Tworzenie innowacyjnych upraw i nowych gatunków odpornych na te zmiany i wykazujących szczególnie pożądane cechy, takie jak tolerancja na mróz, suszę i wzrost temperatury, mogą sprawić, że ziemniak – roślina będąca skarbnicą witamin i mikroelementów – stanie się warzywem przyszłości.

Komentarze
  • George
    24 marca 2020, 11:30

    Nie ma obawy, kazdy w ogrodzie moze uprawiac ziemniaka, z 10 mw2 stosujac uprawe w kolumnach pionowych mozna osiagnac niezly plon

Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 15.01.2021
GBP 5.110 złEUR 4.548 złUSD 3.747 złCHF 4.222 zł

Sport


Sport

Reklama