Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Duńscy naukowcy eksperymentują ze starożytnymi zbożami

Duńscy naukowcy eksperymentują ze starożytnymi zbożami
Naukowcy są przekonani o słuszności swoich badań. (Fot. Getty Images)
Naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze opracowali eksperymentalny projekt o nazwie Protein2Food, który ma pomóc w zastąpieniu mięsa uprawami roślinnymi bogatymi w białko.
Reklama
Reklama

Zdaniem Svena-Erika Jacobsena, jednego z badaczy, przyszłość żywności może skrywać się w naszej zamierzchłej przeszłości. Naukowiec uważa, że stare odmiany roślin mogą potencjalnie zrewolucjonizować naszą dietę i pomóc w rozwiązywaniu problemów związanych ze zmianami klimatycznymi i ograniczoną podażą żywności na całym świecie.

Głównym punktem projektu jest ograniczenie spożycia mięsa i zastąpienie go białkiem roślinnym.

"Produkcja mięsa na świecie na obecnych poziomach jest nie do utrzymania w tej chwili ponieważ procesy skutkują zbyt dużą ilością wytwarzanego metanu i dwutlenku węgla. Plony są zbyt niskie w stosunku do energii potrzebnej do wyprodukowania jednego kilograma mięsa, zaś ogromne obszary upraw wykorzystywane są do produkcji pasz dla zwierząt zamiast produkować żywność dla nas" – wyjaśnia Jacobsen.

Jego zespół koncentruje się obecnie nad wykorzystaniem takich starożytnych upraw jak amarantus, jedna z ulubionych roślin Majów i komosą ryżową, która została po raz pierwszy uprawiana przez Inków jakieś 7000 lat temu.

W ramach trzyletniego eksperymentu polowego naukowcy badają właściwości roślin, aby dowiedzieć się, które produkują nasiona z najwyższą zawartością białka oraz białka o najwyższej jakości, a także obserwują, jak rośliny rozwijają się w duńskim klimacie.

Oprócz starożytnych upraw, grupa badaczy eksperymentuje także z roślinami strączkowymi, takimi jak bób, soczewica i ciecierzyca.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 03.05.2024
GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama