Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Do trzech porcji kimchi dziennie może obniżać ryzyko otyłości!

Do trzech porcji kimchi dziennie może obniżać ryzyko otyłości!
Na zdj. od lewej: kimchi z kapusty, ogórka i rzodkiewski - samo zdrowie! (Fot. Getty Images)
Codzienne zjadanie do trzech porcji klasycznego kimchi może zmniejszać ryzyko otyłości u mężczyzn - informują naukowcy na łamach 'British Medical Journal'. Dodają, że kimchi z rzodkwi ma związek z niższym ryzykiem otyłości brzusznej u przedstawicieli obu płci.
Reklama
Reklama

Kimchi powstaje z zasolonej kapusty pekińskiej, poddanej fermentacji z dodatkiem warzyw i przypraw, np. cebuli, czosnku czy sosu rybnego. Bazą kimchi jest zwykle kapusta pekińska, używa się też rzodkwi.

Potrawa ta jest niskokaloryczna i bogata w błonnik pokarmowy. Obok innych kiszonek jest pokarmem bardzo korzystnym dla mikrobiomu układu pokarmowego u ludzi.

Już wcześniej publikowano wyniki badań eksperymentalnych na zwierzętach wskazujące na to, że wyizolowane z kimchi bakterie kwasu mlekowego: Lactobacillus brevis i L. plantarum przeciwdziałają otyłości. Brakowało jednak większych badań na populacji ludzkiej, dotyczących związku pomiędzy spożyciem kimchi a otyłością.

Naukowcy postanowili więc sprawdzić, czy regularne spożywanie tej potrawy może się przekładać na zmniejszenie ryzyka otyłości ogólnej albo brzusznej, którą uważa się za szczególnie groźną dla zdrowia.

Koreańczycy często dodają kimchi do różnych posiłków... (Fot. Getty Images)

W tym celu przeanalizowali dane niemal 116 tys. osób z Korei Płd. (ok. 36,7 tys. mężczyzn i niemal 79 tys. kobiet, mających średnio 51 lat) - uczestników badania Health Examinees (HEXA), objętych szerszym, wieloletnim programem badań Korean Genome and Epidemiology Study. 

Każdemu uczestnikowi badań zmierzono wzrost, wagę (współczynnik BMI) i obwód w talii. Otyłość brzuszną stwierdzano, gdy obwód w talii mężczyzn wynosił co najmniej 90 cm, a u kobiet - co najmniej 85 cm.

Ostatecznie otyłość stwierdzono u ok. 36 proc. mężczyzn i 25 proc. kobiet. W przypadku mężczyzn okazało się, że wśród osób zjadających 1-3 porcji kimchi dziennie otyłość zdarza się rzadziej niż wśród panów spożywających najwyżej jedną porcję kimchi dziennie.

Okazało się też, że ryzyko otyłości ogólnej, a także otyłości brzusznej u mężczyzn zjadających co najmniej trzy dziennie porcje kimchi z kapusty jest o 10 procent mniejsze niż u tych jedzących przeciętnie poniżej jednej porcji kimchi.

Kimchi to danie, które cieszy się rosnącą popularnością na świecie. (Fot. Getty Images)

Częste jedzenie kimchi z rzodkwi zauważalnie zmniejszało ryzyko otyłości brzusznej u mężczyzn (o 8 proc.) i u kobiet (o 11 proc.) - w porównaniu do osób nie jedzących tego produktu.

Autorzy analiz zastrzegają, że jest to na razie tylko badanie obserwacyjne, i że kwestionariusze do badania częstotliwości spożywania pokarmów nie zawsze pozwalają dokładnie identyfikować ilości. Sugerują też, aby wniosków z tego badania nie przenosić na inne populacje na świecie.

Zauważają również, że kimchi zawiera sól, której duża ilość nie jest dobra dla zdrowia. Choć potas obecny w przefermentowanych warzywach może temu przeciwdziałać - sugerują. 

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 26.04.2024
GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama