Menu

Daj upust emocjom i krzycz!

Daj upust emocjom i krzycz!
Krzyk nie musi byc postrzegany jako wyraz słabości czy agresji - tłumaczą psychologowie... (Fot. Getty Images)
'Koncepcja uwolnienia zmagazynowanej energii, aby osiągnąć poczucie ulgi, można przypisać Freudowi, który nazwał ten proces katharsis' - tłumaczy psycholog Jessica Egan z Nowego Jorku. 'Gdy wreszcie uwolnimy się od tych emocji, czujemy ulgę, takie wyrażanie emocji, uwalnianie ich przynosi wiele psychicznych korzyści' - dodaje.
Reklama

Psycholog zauważa, że jedną z głównych korzyści jest nauka rozpoznawania i wyrażania uczuć, z którymi sobie nie radzimy.

Trenerka gwiazd, Taryn Toomey, również wskazuje na terapeutyczne właściwości krzyku, który uwalnia od napięć i frustracji. "Pomyśl o tym wszystkim, co cię przytłacza, presji, doświadczeniach, problemach. Zachęcam wszystkich, aby przynieśli ten bagaż ze sobą, a następnie w trakcie ćwiczeń po prostu wykrzyczeli, wyrzucili wszystko to, co im ciąży. Dźwięk, krzyk może być swego rodzaju narzędziem, który pozwala oczyścić ciało i umysł" - wyjaśnia trenerka.

Dietetyk Serena Poon podkreśla, że wszelkie formy uwalniania emocji to również sposób na pielęgnację swojego ciała i ducha. "Rosnąca liczba problemów ze zdrowiem psychicznym, narastający stres, powodują, że jesteśmy coraz bardziej świadomi tego, jakie niebezpieczeństwa niesie ze sobą tłumienie emocji i jak odbija się to na naszym zdrowiu" - zauważa.

Poon zauważa, że krzyk wciąż postrzegany jest jako wynik niestabilności, strachu, bólu, jednak może być również sposobem na wyrażanie siebie i uwalnianie negatywnych emocji.

Egan zwraca jednak uwagę na to, jak czujemy się po takiej "sesji". Czasem terapia krzykiem jest zwyczajnie niewystarczająca. "Ważne jest, aby zwrócić uwagę na to, jak się czujesz po wyrażeniu stłumionej energii, krzycząc w pustkę, śpiewając czy płacząc. Czy później czujesz się lepiej? Czy odczuwasz poczucie ulgi? Czy czujesz się ożywiony? A może czujesz się bardziej zestresowany, zły, smutny lub samotny? Jeśli czujesz się gorzej, istnieje wiele innych możliwości uwolnienia tego rodzaju napięcia - zobacz, co jest dla ciebie dobre" - wyjaśnia.

Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 03.08.2020
GBP 4.912 złEUR 4.417 złUSD 3.750 złCHF 4.089 zł

Sport


Sport

Reklama