Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Ciąża u młodych kobiet przyśpiesza ich starzenie się biologiczne!

Ciąża u młodych kobiet przyśpiesza ich starzenie się biologiczne!
Liczne ciąże obciążają organizm kobiety i wpływają na ich stan zdrowia oraz oczekiwaną długość życia... (Fot. Getty Images)
Każda ciąża u kobiet młodych w wieku 20-22 lat przyśpiesza ich starzenie się biologiczne o 2,4-2,8 miesięcy - twierdzą specjaliści Columbia University (USA). Wyliczenie te przeprowadzono posługując się tzw. zegarem epigenetycznym.
Reklama
Reklama

Amerykańscy badacze informują o tym na łamach "Proceedings of National Academy of Sciences", a także na stronie internetowej uczelni. Badania przeprowadzono na grupie 1 735 mieszkanek Filipin w wieku 20-22 lat. Wynika z nich, że każda ciąża, nawet u tak młodych kobiet, przyspiesza ich starzenie się biologiczne.

Z badań epidemiologicznych już wcześniej było wiadomo, że liczne ciąże obciążają organizm kobiety i wpływają na ich stan zdrowia oraz oczekiwaną długość życia. Z najnowszych badań wynika, że ten "koszt reprodukcyjny" występuje także u kobiet młodych, które na ogół jeszcze nie chorują i zwykle nie są u nich widoczne początkowe procesy starzenia się organizmu.

Do zbadania tego posłużono się tzw. zegarem epigenetycznym (inaczej zegar Horvatha), umożliwiającym oszacowanie wieku jakiejkolwiek komórki, tkanki lub organu na podstawie poziomu metylacji DNA.

Amerykański specjalista jest przekonany, że badania, jakie przeprowadził wraz ze swym zespołem pokazują, że ciąża może mieć długotrwały wpływ na zdrowie kobiety. (Fot. Getty Images)

Epigenetyka zajmuje się zmianami funkcji genów zachodzącymi niezależnie od zmian w sekwencji DNA. A metylacja DNA to jego modyfikacja, która może zostać odziedziczona lub nabyta, a później usunięta bez zmiany oryginalnej sekwencji DNA.

Główny autor badania Calen Ryan z Columbia Aging Center zwraca uwagę, że zegar epigenetyczny zrewolucjonizował badania nad starzeniem się biologicznym i umożliwił analizę wpływu rożnych czynników, w tym reprodukcji, na stan zdrowia.

"Nasze wyniki badań po raz pierwszy dają wgląd w to, jakie zmiany następują u tych samych kobiet w ich zegarze biologicznym w zależności od tego, ile razy były w ciąży" - zaznacza.

Dodaje on, że wpływ ciąży na starzenie się biologiczne młodych kobiet dorosłych występuje niezależnie od innych czynników wpływających na zdrowie, takich jak status społeczno-ekonomiczny, palenie tytoniu czy predyspozycje genetyczne. Co więcej, starzenia się biologicznego - podkreśla - nie zauważono u mężczyzn z tej samej grupy wiekowej, których partnerki były w ciąży.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 21.05.2024
GBP 4.9798 złEUR 4.2572 złUSD 3.9175 złCHF 4.3052 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama