Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Chcesz, żeby twoje dziecko miało bogate słownictwo? Idź z nim na basen

Chcesz, żeby twoje dziecko miało bogate słownictwo? Idź z nim na basen
Ruch służy nie tylko ciału - dowodzą naukowcy. (Fot. PAP/Tytus Żmijewski)
Nie od dziś wiadomo, że czytanie to najlepsza droga do tego, by mieć duży zasób słów. Ale, jak się właśnie okazało, sposobem na wzbogacenie słownictwa u dzieci mogą być również ćwiczenia fizyczne. Idealne do tego jest pływanie. O tym ciekawym odkryciu naukowym poinformował 'Journal of Speech Language and Hearing Research'.
Reklama
Reklama

Badania przeprowadzili naukowcy z University of Delaware. Wzięły w nim udział dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Uczyły się one nowych słów przed jedną z trzech czynności – pływaniem, ćwiczeniami CrossFit lub kolorowaniem obrazków. Dzieci, które pływały, miały o 13 proc. lepszy wynik w teście badającym słownictwo.

"Ruch pomaga w kodowaniu nowych słów" - wyjaśniła kierująca badaniami Maddy Pruitt, która sama była pływaczką w college'u, a teraz regularnie uczęszcza na zajęcia CrossFit. Jak tłumaczyła, ćwiczenia fizyczne zwiększają poziom neurotroficznego czynnika pochodzenia mózgowego, którego wpływ na mózg porównała do popularnego środka wspomagającego wzrost roślin.

To, że pływanie miało wpływ na słownictwo, a CrossFit nie, Pruitt przypisuje ilości energii, jakiej każde z tych ćwiczeń wymaga od mózgu. Pływanie to czynność bardziej automatyczna, którą dzieci mogą wykonać bez większego zastanowienia i instrukcji. Natomiast ćwiczenia CrossFit były dla badanej grupy nowością, zaś nauka właściwych ruchów wymagała wydatkowania energii psychicznej.

Maddy Pruitt pracuje jako logopeda w szkole podstawowej w Południowej Karolinie i wykorzystuje tam w praktyce swoje odkrycia. "Moje sesje bardzo rzadko odbywają się przy stole. Zabieram dzieci na plac zabaw lub spacerujemy po szkole" - opowiada.

Giovanna Morini, doradczyni Pruitt i współautorka pracy, a na co dzień adiunkt na Wydziale Nauk o Komunikacji i Zaburzeń wskazała, że większość badań nad ćwiczeniami fizycznymi analizuje z punktu widzenia zdrowego stylu życia, a niewiele wchodzi w dziedzinę nauki języka. "Byliśmy bardzo podekscytowani tym badaniem, bo dotyczy ono klinicystów, opiekunów i pedagogów, którzy mogą zastosować je w praktyce. To proste rzeczy, ale mogą naprawdę pomóc w poprawie wyników" - podsumowała. 

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 03.05.2024
GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama