Zmodyfikowane genetycznie fioletowe pomidory trafią do sprzedaży w USA

Fioletową odmianę pomidorów wyhodowała grupa naukowców z John Innes Centre w Norwich w Anglii. Nietypowy kolor wynika z tego, że zawierają one wyjątkowo duże ilości antocyjanów - cennych przeciwutleniaczy o działaniu przeciwnowotworowym. Jak donosi CNN, jedną z twórczyń fioletowej odmiany jest prof. Cathie Martin, biochemiczka, która przez ponad 20 lat badała wytwarzanie pigmentów przez kwiaty.
"Chciałam rozpocząć prace, które pozwoliłyby sprawdzić, czy ta konkretna grupa pigmentów przynosi korzyści zdrowotne" – przekazała w rozmowie z CNN brytyjska badaczka.
Congratulations Prof Cathie Martin @jonathandgjones and colleagues: "USDA approves genetically modified purple tomatoes." @BigPurpleTomato @JohnInnesCentre @TheSainsburyLab https://t.co/uYLnwUnj29
— Ngoni Kangara (@ngonika) September 22, 2022
W trakcie swoich wieloletnich eksperymentów prof. Martin badała m.in. antocyjany - przeciwutleniacze, które są obecne w czerwonej cebuli, jagodach açaí, a także w zwykłych pomidorach, ale w znacznie mniejszej ilości. Badaczka dzięki inżynierii genetycznej postanowiła "włączyć" w pomidorze odpowiedzialny za produkcję antocyjanów gen pochodzący z kwiatu - lwiej paszczy.
Potem, porównując zwykłe pomidory z fioletowymi, można było ustalić, czy antocyjany przynoszą konkretne korzyści zdrowotne. Pierwsze wyniki badań prof. Martin i jej zespół opublikowali w 2008 roku w "Nature Biotechnology". Wyniki były więcej niż zachęcające - podatne na raka myszy, które jadły fioletowe pomidory, żyły o około 30 proc. dłużej niż te, które jadły zwykłe pomidory.
Z kolei w 2013 roku zespół prof. Martin opublikował badanie, które wykazało, że fioletowe pomidory miały dwukrotnie dłuższy okres przydatności do spożycia niż czerwone. Naukowcy twierdzą, że fioletowy pomidor jest bardziej trwały właśnie ze względu na wyższą zawartość antocyjanów.
Teraz wyniki tych badań przekonały Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych, który niedawno pozytywnie zaopiniował dopuszczenie fioletowych pomidorów do uprawy. Urzędnicy tej placówki ogłosili, że "z punktu widzenia zagrożenia szkodnikami roślin, roślina ta może być bezpiecznie uprawiana i wykorzystywana w hodowli".
Do tej pory większość dopuszczonych do stosowania modyfikacji genetycznych roślin miała na celu poprawę ich właściwości z punktu widzenia uprawy, np. odporność na środki chwastobójcze. Tym razem korzyść ze zmiany odniesie konsument - dostanie zdrowszego pomidora.
Aby fioletowe pomidory mogły trafić do amerykańskich sklepów, muszą jeszcze uzyskać zielone światło od Agencji ds. Żywności i Leków. Może się to stać już w przyszłym roku.