Menu

Szpitale w Anglii redukują personel i zakres świadczonych usług w ramach "resetu finansowego" NHS

Szpitale w Anglii redukują personel i zakres świadczonych usług w ramach "resetu finansowego" NHS
W celu zaoszczędzenia pieniędzy NHS zredukuje swój personel nawet o 1 500 etatów. (Fot. Getty Images)
Jak informują brytyjskie media, angielskie szpitale zwalniają pracowników, ograniczają zakres świadczonych usług i planują racjonowanie poziomu opieki w celu osiągnięcia 'drastycznych' oszczędności, których domaga się szefostwo NHS.

Ośrodki rehabilitacyjne są zamykane, usługi z zakresu psychoterapii są ograniczane, a liczba łóżek przeznaczonych do opieki paliatywnej jest redukowana w ramach działań prowadzonych przez 215 angielskich trustów NHS w celu dostosowania się do "resetu finansowego".

Jim Mackey, nowy dyrektor generalny NHS England, nakazał im dokonanie bezprecedensowych oszczędności w latach 2025-26, aby uniknąć sytuacji, w której prognozowany deficyt w wysokości 6,6 mld funtów stanie się rzeczywistością.

Szefowie funduszy powierniczych NHS (trustów) ostrzegają jednak, że uzyskanie oszczędności, które dla niektórych stanowią 12% ich całego budżetu, wpłynie na pacjentów i czas ich oczekiwania na leczenie.

Trusty muszą dokonać, w niektórych przypadkach, poważnych cięć, aby pozostać na plusie w tym roku, mimo że rząd przyznał NHS dodatkowe 22 miliardy funtów na ubiegły i obecny rok.

Ankieta przeprowadzona wśród szefów trustów wykazała, że usługi diabetologiczne dla młodych ludzi i szpitalne "wirtualne oddziały" w warunkach domowych są jednymi z obszarów opieki, które mogą zostać ograniczone.

Fundusze powiernicze planują zredukować personel nawet o 1 500 etatów w celu zaoszczędzenia pieniędzy, mimo że obawiają się, że może to zaszkodzić jakości lub bezpieczeństwu świadczonej opieki.

Saffron Cordery, tymczasowa dyrektor naczelna NHS Providers, która reprezentuje trusty, podkreśliła, że nadchodzące cięcia są tak znaczące, że premier Keir Starmer i minister zdrowia Wes Streeting mogą nie być w stanie zrealizować zobowiązań dotyczących ożywienia NHS, takich jak obietnice poprawy czasu oczekiwania na badania diagnostyczne, operacje i opiekę na ostrym dyżurze.

Ministrowie będą musieli wyjaśnić opinii publicznej, że trusty muszą podejmować potencjalnie niepopularne decyzje dotyczące liczby pracowników i usług świadczonych w wyniku "resetu" finansowego Mackeya, a także bronić swoich decyzji - dodała Cordery.

Ankieta przeprowadzona wśród 160 pracowników wyższego szczebla ze 114 trustów wykazała, że:

  • 47% ogranicza usługi, a kolejne 43% rozważa taką redukcję;
  • 37% redukuje stanowiska kliniczne, a kolejne 40% może pójść w ich ślady;
  • 26% likwiduje niektóre z oferowanych usług, a kolejne 55% może to zrobić.

Czytaj więcej:

Premier Starmer zapowiedział likwidację NHS England

Poziom zadowolenia społeczeństwa z działalności NHS spadł do rekordowo niskich wartości

Plan zwiększenia dostępu do usług dentystycznych w ramach NHS w Anglii to "kompletna porażka"

Anglia: Opieka ratunkowa i na ostrych dyżurach funkcjonuje gorzej niż przed pandemią

Brexit doprowadził do prawie 1 500 zgonów rocznie, odkąd pielęgniarki z UE opuściły UK

Jeden na czterech pacjentów w Anglii znajduje błędy w swojej dokumentacji medycznej

    Komentarze
    • David
      11 maja, 16:32

      Jak był David19 to było na wszystko...za mało ludzi odpłynęło zatem trzeba więcej wysłać 'na Marsa' . To co sie wyrabia w tym kraju to juz nawet nie cyrk...tylko powolna acz skuteczna zagłada ludzkości.

    • Czytelnik anonimowy
      11 maja, 16:36

      New trade deal zostala podpisana miedzy Uk a India dotyczy wymiany towarow oraz pracownikow ktorzy nie beda placic przez 3 lata national insurance. Zara Janusze, Mariole i celestyny76 sie odezwá na forum,zeby dodac swoje mádrosci...

    • Janusz z PGR
      11 maja, 17:24

      Słyszycie ćpuny już nie będzie darmowego paracetamolu na zawołanie. Na szczęście ja mam prywatną opiekę medyczną i kiedy chcę umawiam się na badanie prostaty, a później masaż. Dlatego jestem zdrowy i szczęśliwy bo pracuje.

    • Judasz Iskariota
      11 maja, 17:37

      To jednak nie ma tych miliardów co miały być po wyjściu z Unii? Zacofany kraj.

    • Celestyn76
      11 maja, 17:58

      Zalegalizowali eutanazje więc opieka paliatywna jest zbędna poza tym należałoby zmniejszyć administrację i wysyłanie karetek do byle pierdoly na leczenie nie ma a na pontony jest dawno temu Monty Python nagrał film szpital britanua nigdy nie sądziłem że się on zisci

    • Hanka
      12 maja, 05:14

      Ha,Ha,Ha.Nowe zmiany w Homo Office spowodowały że personel sprowadzany z innych krajów nie będzie mógł otrzymać pomocy przez 10 lat ,więc NHS będzie musiał się pozbyć sprowadzonych osób. Pod przykrywka cięć finansowych i zabiegów zrobi czystki. Niemożna ufać brytolom że oferują coś za darmo ,bo później zostajesz ,z glugami i problemami .

    • Trzazkowzki
      12 maja, 05:34

      170 miliardow poszło na benefity i emerytury w 2024. W polsce benefity wprowadzanie od 2026 duże bo nikt zostawać nie chce tylko na zachód jadą ahahahahah

    • Pełzająca cywilizacja
      12 maja, 20:35

      Ministro zdrowia , po co robić takie zamieszanie ? Wystarczy proste rozwiązanie - zwiększyć produkcje Paracetamolu .

    Dodaj komentarz
    Kurs NBP z dnia 13.06.2025
    GBP 5.0247 złEUR 4.2720 złUSD 3.7056 złCHF 4.5604 zł

    Sport