Menu

Jak się zarabia w Hollywood

Jak się zarabia w Hollywood
I ile?!
Reklama
Reklama
Mimo że w amerykańskiej fabryce snów narzeka się ostatnio na spadek zarobków, na tle międzynarodowego kina rzeczywistość nadal jest tam bajkowa. Ale dziesiąta muza nie jest jednakowo hojna dla wszystkich.

Kto z nas nie marzył, chociaż raz, o karierze w Hollywood? Nawet jeśli nie wszyscy, to na pewno wielu polskich aktorów i filmowców. Weronika Rosati, która, podobnie jak Alicja Bachleda-Curuś i Katarzyna Smutniak, dała się ponieść temu marzeniu, zdradziła kiedyś, że w 20 sekund zarobiła w USA 1 800 USD (prawie 6 tys. zł). Tyle w Polsce aktor dostaje mniej więcej za cały jeden dzień pracy na planie zdjęciowym znanego serialu.

Przepaść? Prawdziwa przepaść w zarobkach rozciąga się dopiero w samym Hollywood. 75 mln USD (ponad 240 mln zł!) – taką gażę za główną rolę w filmie „Iron Man 3” dostał Robert Downey Jr., plasując się w ubiegłym roku na szczycie rankingu najlepiej wynagradzanych aktorów. Niewiele mniej wpadło na konto Sandry BullockLeonardo DiCaprio na „Wilku z Wall Street” dorobił się natomiast kolejnych w swojej karierze 25 mln USD.

Na takim tle zarobki Polki wyglądają raczej blado. Ale można powiedzieć, że Weronika Rosati i tak poradziła sobie nieźle. Okazuje się, że w hollywoodzkim biznesie jest jak w sporcie. Na prawdziwe kokosy mogą liczyć tylko ci, którzy zdobywają pierwsze miejsca (pierwsze role), a do tego zapracowali już na swoje nazwiska – przynajmniej tak wynika hollywoodzkiej listy płac, którą opublikował niedawno Business Insider. Kolosalne różnice widać nawet w wynagrodzeniach dla aktorów tego samego filmu. Przykład? Jonah Hill, który wystąpił u boku DiCaprio w "Wilku z Wall Street" zarobił "tylko" 60 tys. USD (197 tys. zł), a za rolę i tak dostał nominację do Oscara.

Ile zarabia tzw. „aktorska klasa średnia” i filmowe płotki? Według statystyk Stowarzyszenia Aktorów Filmowych SAG, zrzeszającego 120 tys. amerykańskich przedstawicieli tego zawodu, średnie zarobki aktora w USA wynoszą 52 tys. USD (172 tys. zł) rocznie, przy czym większości z nich za role w różnych produkcjach udaje się zdobyć nie więcej niż 1 tys. USD (3,3 tys. zł) rocznie!

Pomijając ten fakt, hollywoodzka lista płac i tak wygląda imponująco (wynagrodzenia w USD):

Aktor filmowy (w zależności od roli, dorobku, skali produkcji): 1 tys. rocznie – 75 mln za rolę
- Agent filmowy, czyli tzw. „łowca talentów” (w zależności od dorobku w branży): 200 tys. – 10 mln rocznie
- Asystent agenta (zajmuje się głównie korespondencją): 10-13 za godzinę (33-43 zł, amerykański McDonald płaci ok.7 USD za godzinę - 23 zł)
- Zwierzę na planie (np. psy, małpy): do 10 tys. rocznie
- Operator filmowy (w zależności od budżetu filmu i dorobku): 8 tys. – 30 tys. za tydzień zdjęć
- Reżyser filmowy (w zależności od dorobku): 250 tys. – 20 mln za film
- Reżyser telewizyjny: 25-42 tys. za odcinek
- Prawnik branżowy: 2mln – 6 mln rocznie (student prawa: 135 – 165 tys. rocznie)
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 20.09.2024
GBP 5.0961 złEUR 4.2779 złUSD 3.8317 złCHF 4.5223 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama