Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Znaleziono najstarsze ślady używania curry w kuchni!

Znaleziono najstarsze ślady używania curry w kuchni!
Trudno sobie dzisiaj wyobrazić indyjską kuchnię bez potraw curry. (Fot. Getty Images)
Za ojczyznę znanego na całym świecie curry uchodzą Indie. Nowe odkrycie archeologiczne każe jednak sądzić, że ów sos na bazie aromatycznych przypraw pochodzi z Wietnamu. To właśnie w tym kraju, a konkretnie na stanowisku archeologicznym Óc Eo naukowcy znaleźli dowody świadczące o gotowaniu curry i to co najmniej 1800 lat temu - podaje Euronews.
Reklama
Reklama

Artefakty znalezione na położonym na południu Wietnamu stanowisku archeologicznym Óc Eo to dwanaście przyborów kuchennych wykonanych z polerowanego piaskowca. Dzięki skrupulatnej analizie laboratoryjnej znaleziono na nich ślady cynamonu ze Sri Lanki, gałki muszkatołowej z odległych wysp Banda we wschodniej Indonezji, orzecha kokosowego i ryżu.

Przy tych przedmiotach odkryto też wyjątkowo dobrze zachowane nasiona. Zdaniem naukowców, to rzuca nowe światło na historię handlu i tradycji kulinarnych południowo-wschodniej Azji.

"Sugerujemy, że migranci lub goście z Azji Południowej sprowadzili tę tradycję kulinarną do Azji Południowo-Wschodniej przez Ocean Indyjski w okresie wczesnych kontaktów handlowych, który rozpoczął się około 2000 lat temu" – czytamy w raporcie z badania opublikowanym na łamach "Science Advances".

Geneza słowa ‘curry’ jest bardziej skomplikowana i należy szukać jej pod koniec XV wieku... (Fot. Getty Images)

Znaczenie przypraw w historii jest nie do przecenienia. Są niczym pomosty kulturowe, które przetrwały próbę czasu, łącząc cywilizacje i inspirując tradycje kulinarne. Już w epoce brązu Azja Południowa stała się głównym źródłem przypraw, a dowody sugerują, że kurkuma, cynamon i czarny pieprz były sprowadzane z Azji Południowej do basenu Morza Śródziemnego już około drugiego tysiąclecia p.n.e.

Jednak znane źródła historyczne z Chin, Europy czy Indii sprzed i z początku naszej ery nie wskazywały na używanie egzotycznych przypraw pochodzących z bardziej odległych rejonów Azji Południowo-Wschodniej. Dlatego odkrycie w Óc Eo, położonym u szczytu delty Mekongu ważnym ośrodku handlowym, ma tak doniosłe znaczenie.

Różne potrawy curry często zamawiane są na wynos, a Polacy mieszkający w UK rozsmakowali się już w chicken tikka masala... (Fot. Getty Images)

Po raz pierwszy archeolodzy zyskali bowiem konkretne dowody na to, że przyprawy były bardzo cennymi dobrami wymienianymi w globalnym handlu już prawie 2000 lat temu, a było znane również poza Indiami.

Okazuje się też, że popularny w dzisiejszym Wietnamie przepis na curry, którego kluczowymi składnikami są kurkuma, goździki, cynamon i mleko kokosowe, odpowiada temu, co znaleziono na starożytnych artefaktach z Óc Eo. 

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 26.04.2024
GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama