Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Brytyjczycy nie zamierzają podróżować do Europy ze względu na nowe zasady

Brytyjczycy nie zamierzają podróżować do Europy ze względu na nowe zasady
Brytyjczycy nie zamierzają stać w długich kolejkach do kontroli bezpieczeństwa i zostawiać skany swojej twarzy... (Fot. Getty Images)
Znaczna część dorosłych Brytyjczyków twierdzi, że nie ma pojęcia, jak będzie działać nowy unijny system wjazdu/wyjazdu do Europy (EES), gdy zacznie działać w październiku - donosi portal Euronews.com. Dlatego aż co piąty obywatel UK przyznaje, że przez nowe zasady 'odłożyłby' podróż do Europy.
Reklama
Reklama

Prawie dwie trzecie dorosłych Brytyjczyków nie jest świadomych istnienia nowego unijnego systemu wjazdu/wyjazdu (EES), którego uruchomienie zaplanowano na jesień tego roku - wynika z badań Co-op Insurance. 

EES będzie wymagał pobrania odcisków palców i skanów twarzy od podróżnych z Wielkiej Brytanii udających się do krajów UE.

Nowe zasady mają być wprowadzone od października, czyli zaledwie za sześć miesięcy. Tymczasem aż 66 proc. osób nie ma pojęcia o jego realizacji, a 22 proc. prawdopodobnie zrezygnuje przez to z wyjazdu na kontynent.

Nowy system będzie stanowił realizację "cyfrowej granicy" pomiędzy krajami UE/strefy Schengen i krajami spoza UE i ma zastąpić obecną praktykę ręcznego stemplowania paszportów przez służby graniczne.

Zamiast tego pasażerowie niebędący obywatelami UE będą musieli zgodzić się na pobranie odcisków palców i skanu twarzy przy pierwszym przybyciu na kontynent od czasu wprowadzenia EES. Po tej jednorazowej procedurze kolejne podróże będą już mniej utrudnione, gdyż zebrane dane pozostaną w systemie przez trzy lata.

Po upływie tego okresu dane zostaną usunięte i każda nowa wizyta w Europie kontynentalnej będzie wiązała się z wykonaniem zdjęcia twarzy i odcisków palców, co spowoduje kolejne trzy lata ważności, aż do daty wygaśnięcia paszportu danej osoby.

Z badań Co-op Insurance wynika, że nieco mniej niż połowa (46 procent) osób stwierdziła, że nie podoba im się pomysł przechwytywania danych personalnych i pozostawiania ich w systemie przez okres do trzech lat.

Prawie dwie piąte (38 procent) badanych stwierdziło, że potencjalne "duże opóźnienia w kontroli granicznej" sprawią, że zastanowią się dwa razy przed wyruszeniem w podróż.

Tymczasem w tym tygodniu ujawniono, że nowa aplikacja zaprojektowana w celu złagodzenia zakłóceń dla brytyjskich podróżnych przekraczających kanał La Manche nie będzie gotowa na czas. Miała ona pomóc pasażerom – w tym podróżującym Eurostarem – opuszczać Wielką Brytanię w uniknięciu długich kolejek, umożliwiając im zdalne zeskanowanie twarzy.

W rozmowie z BBC szefowa Eurostar Gwendoline Cazenave wyjaśniła, że na początku funkcjonowaniu nowego systemu na stacjach będą przeprowadzane ręczne kontrole bezpieczeństwa. W tym celu na stacji London St Pancras, z której kursują pociągi do Europy, rozpoczęto instalację ponad 40 punktów kontroli.

Eksperci twierdzą, że proces wstępnej rejestracji spowoduje długie kolejki w porcie w Dover, terminalach Eurotunelu i węzłach Eurostar.

Czytaj więcej:

Nowy system kontroli wjazdu do UE dla Brytyjczyków wystartuje w 2024 r.

BBC: Aplikacja, która miała skrócić kolejki na granicach z UE, nie będzie gotowa na czas

    Komentarze
    • Piotr
      27 kwietnia, 16:48

      Brexit mean brexit! Niech sobie zostaną na wyspach dożywotnio! 🤣

    • Celestyn76
      27 kwietnia, 17:39

      Podobnie jak do Stanów

    • I bardzo dobrze
      27 kwietnia, 17:48

      Niech gniją w tych ich przechwalonych wyspach, bo oni tylko smrodzą.

    • Janusz z PGR
      27 kwietnia, 19:08

      Tak tak.. ludzie z UK raptem zostana w domu..
      Lataja do Dubaju,Tajlandi,USAi itp itd I teraz zostana w domu (⁠•⁠‿⁠•⁠).. bo jakis tam system jest.. ktory obejmuje w Europie wszystkich legalnych mieszkancow I przybyszy ale pontony przez morze srodziemne juz sa wolne od biurokracji...
      Co dalej

    • Krt
      27 kwietnia, 19:10

      Pol roku i będą dalej wchodzić jak wchodzili jak obroty spadną z turystyki w UE . Brytyjczycy to najbogatsze społeczeństwo w europie więc kto straci na utrudnieniach ? Matoly z UE

    • Ucieczka z piekła 34dni
      27 kwietnia, 21:21

      Władza dobrze czuwa nad Anglikami aby nie byli zbytnio wyedukowani i doinformowani. Jak każdy człowiek Ci ludzie mają potencjał jednak wymaga się od nich coraz mniej. A więc łatwiej się ich kontroluje i wciska różne niekorzystne prawa. Najsmutniejsze w tym wszystkim jest to że, równocześnie kiedy demokratyczne-dyktatury trzymają, za mordę własnych obywateli. Inżynierowie bez paszportów wpływają do UE i UK kiedy im się to podoba, plus sami ich holują do Europy. Jak kiedyś pow. Korwin przyjdą Arabi I zrobią porządek..

    • Matt Londonist
      27 kwietnia, 22:23

      Na Lampeduze male statki przyplywaja po kilka dziennie. Wszyscy przechodza, bez zadnych dokumentow, kontroli. Do Euro-Chaosu Frontex / Schengen - moze przyjechac kazdy zewszad. "Zaproszenie Pani Merkel" Afryka i Azja zapamietala sobie i wziela do serca.Czasami przygladam sie oficerom SG steplujacym paszporty na "Reksiu" - po co, i tak nikt nie wie, kto,ilu jest na terenie Schengen. Ale jak zwykle #Euro #NewLogic zadzialalo. Utrudnia wjazd - przynoszacym kase Brytyjczykom ;-)

    • Czytelnik anonimowy
      28 kwietnia, 06:06

      co kogo obchodzi patologia i g..o zwane UK najgorszy i najbardziej patriotyczny kraj świata prawie w każdej dziedzinie życia

    • Maxxx
      28 kwietnia, 06:35

      No to podejście piękne a na pontonach inżynierów też będą sprawdzać?

    • Uwe
      28 kwietnia, 07:20

      i bardzo dobrze bo to najwieksi pijacy i bandyci w całej europie do tego lenie aż cuchnie, szczają do fontanny i ta ich pewność po pijanemu i wyższość nad innymi, upadłe królestwo które po rozpadzie UK będzie dnem

    • Czytelnik anonimowy
      28 kwietnia, 08:35

      A szkoda by było,lubię Brytyjczyków i pozdrawiam

    • Losie
      28 kwietnia, 08:37

      ale jak leca do stanow to im nic nie przeszkadza, mimo, ze te same ich dane przechowywane sa dozywotnio, jak zwykle podwojna moralnosc brytoli

    • Zdrowy rozsądek
      28 kwietnia, 10:21

      Podobnie jest w USA żądają przy wjeździe biletu powrotnego, środków na utrzymanie itp. a w tym czasie 6mln ludzi nielegalnie przekroczyło granicę z Meksyku. To banda idiotów.

    • Wredny
      28 kwietnia, 10:30

      Ja tez jako dumny Brtyjczyk omijam europe.

    • Olo
      28 kwietnia, 11:42

      Do Janusz z pgr czyli matt londonist kogo obchodzi lampeduza zgadzam się z ucieczką system inwigilacji jest tak skonstruowany od lat aby oni byli nie wykształceni można było nimi manipulować
      Polakami się tak nie manipulować chociaż są prości mają swoje zdanie.Ta patologia tutaj podpisująca się Janusz z pgr to widać że to chore, trol pewnie się ukrywający nie mający niczego np bo po co skoro się ukrywa.Oglądałem wczoraj TVP info pokazywali jak złapali jednego w Holandii i już przetransportowali.
      Wiesz jeśli patol pisze że Brytyjczycy sa najbogatsi w Europie to wszystko jasne,sama patologia .

    • THC
      28 kwietnia, 11:47

      Do USA potwierdzenie rejestracji zajmuje do 1h. Ale co polskie mariany i grazyny o tym wiedza hue hue hue.

    • Ruda wrona
      28 kwietnia, 15:24

      Co za bzdury wypisujecie. Nie ma problemu z nowym systemem. Prosty , przejrzysty, szybki i nie problematyczny. I raz na 3 lata robi sie aktualizacje. Więc??
      Brytyjczycy nie sa ani prymitywni ani glupi. Jezeli takich szukacie zobaczcie kto rządzi w Polsce i co robi. To chyba najtrafniejsza wizytówka współczesnego Polaka. Dodam to jedyny taki naród który daje tak soba manipulować i pomiatać. Działając przeciwko swoim interesom. To chyba rodzaj szczytów glupoty.

    • Czytelnik anonimowy
      28 kwietnia, 18:24

      uciekajcie stąd ludzie bo będziecie płakać to jest największa patologia świata g...o świata w każdej dziedzinie życia

    • Doro
      28 kwietnia, 20:55

      Ludzie zastanówcie się zanim cokolwiek skomentujecie Anglicy zawsze podróżowali i nadal będą podróżować

    • Z raju brytyjskiego
      28 kwietnia, 22:42

      Ruda Wrona a jak taki przejrzysty to trzeba było doczytać że dotyczy również Polaków i każdego kto mieszka w UK jeśli mieszkasz w UK a chcesz polecieć oprócz Polski np. do Hiszpanii musisz również przejść przez ten system niezależnie czy masz polski paszport czy nie wyrazie pisze rezydentów UK mieszkających na stałe niezależnie jakiej narodowości.

    • Czytelnik anonimowy
      28 kwietnia, 22:45

      Ta ruda kroka Brytyjczycy to jedyny naród który daje sobą pomiatać a Polacy to jedyna nacja która wie czego chce weź sobie nalej do tego małego rozumu więcej oliwy i przestań psioczyc na Polaków

    • THC
      29 kwietnia, 09:01

      Sebixy i dzesuki najdalej gdzie jada to do Turcji na all inclusive poza sezonem. hue hue hue

    • Korektor
      29 kwietnia, 09:01

      Ruda wrona napisał: Drogi czytelniku anonimowy. Jeden przyklad prosze podaj gdzie brytyjczycy dają sobą pomiatać. Zawsze ogrywali innych a gdy cos było nie tak w kraju szybko robili porządki. Nawet wyszli z UE a my? Fakty kto rządzi RP? Co sie dzieje obecnie w kraju i co robimy aby temu zapobiec? Co nas czeka w najbliższych latach? Suwereność niestety to 2 epizody w historii RP. Dzisiaj za sprawą Tuska i Berlina znowu sie kończy. To fakty przeczytaj proszę przegłosowane nowe zmiany w traktatach UE. Mam za to chwalić polityków KO -13 grudnia i ich wyborców? Nie ma dużo do czytania a wszystko wyjaśnia . Po pl.

    • @Z raju brytyjskiego
      29 kwietnia, 09:16

      Doczytalem. Jaki w tym jest problem. Raz na 3 lata odcisk palca i zdjęcie. Ogranicza przestępczość i zwiększa wykrywalność. Kiedy ostatnio latałeś? Na Kanarach i w UK przechodzilem przez podobny system. Musialem zeskanować paszport na bramkach i robiono zdjecie. Albo wybrac opcje podejścia do okienka z celnikiem. Brytyjczycy podróżowali i podróżować będą. W wielu krajach jest trudniej. I nikt nie ma z tym problemu. Przyklad choćby USA.

    • Nowy
      29 kwietnia, 13:22

      Najważniejsze, że doktorów z pontonów za 10 tyg odeślą. Będzie święty spokój. Wyspa duża. Fajnych miejsc od ciula. Można siedzieć.

    • Zdzisław33
      29 kwietnia, 14:29

      Tylko tak mówią, prawie milion ich mieszka w Hiszpanii, w innych krajach UE następny milion. I nie są to pobyty na stałe, spędzają tam zimę. Nie zostawia przecież swoich mieszkań i domów przez procedury. Negatywnie odpowiedziała bieda, która i tak psu na budę jest potrzebna. Pozdrawiam z Hiszpanii rodaków na Wyspach!

    • Z raju brytyjskiego
      29 kwietnia, 17:24

      @Z raju brytyjskiego nie rozumiem o czym ty piszesz przecież poleciałeś do Hiszpanii,mało tego Wyspy Kanaryjskie nie należą do EU oficjalnie sa niezależne mimo że to Hiszpania o tym trzeba wiedzieć naprawdę aż tak jesteście do tyłu z wiedzą? Nie dziw się procedurom nic w tym dziwnego założę się że jak będzie ktoś w systemie i coś przekrobie to niezależnie czy ma paszport EU nie wpuszczą go do Hiszpanii będziesz musiał lecieć do Polski i na polskim paszporcie wlecieć taka rzeczywistość.

    • A
      30 kwietnia, 09:34

      Przeczytajcie zmiany w traktatach unijnych. Sa napisane również po polsku. Nie zarządzamy juz wlasnym krajem. Będziemy mogli decydować jak sie ubrać i to wszystko. 5 rozbiór bez wystrzalu.Nie przesadzam, ja gdy to przeczytałam prawie sie popłakałam. A z brytyjczykami mysle ze nie bedzie problemu. Będą wyjezdrzali tam gdzie chcą mimo utrudnien. Wielu z nich co roku zima mieszka w Hiszpanii w wlasnych domach. Mam wielu brytyjskich przyjaciół ktorzy tak robią

    • Czytelnik anonimowy
      30 kwietnia, 11:23

      Czym wy się przejmujecie? Wstępując do UE wszyscy wiedzieli jak to się skończy integracją= super państwo Europa. Ja osobie wolę jeden rząd w końcu nie będzie tych granic śmiesznych podziałów różnych przepisów w różnych częściach Europy. Tylko trzeba uporać się z idiotami i ich wymyślonymi problemami, jak zero emisyjność, niemoc kontroli granic, zboczeńcy itp.. i życie było by cudowne szczególnie dla następnych generacji. Zero wojen, najbogatszy kontynent na świecie, możność podróżowania po całej Europie. Tylko oczywiście trzeba mówi po angielsku i to tyczy się wszystkich nacji.

    • Też czytelnik
      30 kwietnia, 17:06

      Do A traktatów żadnych nie ma nawet ich nie ma w planach wykorzystania jest to pisowska narracja przed wyborami doucz się później będziesz pisał bzdury Do czytelnika to jest oczywiste co piszesz ale nie to jest celem EU a o prawo ustanawiane trzeba walczyć bo korporacja przyjdzie zapłaci i prawo jest siłą wprowadzane przykład zielonego ładu oraz digital ID chwilo wstrzymane mało tego do obydwu ustaw polski rząd odniósł się negatywnie mam nadzieję że Tusk nie dopuści do tego aby te ustawy weszły w życie ponieważ koalicja będzie pogrzebana ludzie w Polsce mają jaja i są wykształceni i to dobrze.

    • Czytelnik
      1 maja, 09:34

      W dniu 22 listopada 2023 r. Parlament Europejski opowiedział się za propozycją szerokich zmian w unijnych traktatach, obejmującą m.in. likwidację prawa weta w Radzie Unii Europejskiej oraz zwiększenie kompetencji Unii Europejskiej w kilkudziesięciu obszarach. Propozycja Parlamentu Europejskiego (wcześniej poparta przez Komisję Spraw Konstytucyjnych PE) zawiera łącznie aż 267 poprawek. Za rezolucją wzywającą do zmiany Traktatów opowiedziało się 291 europosłów, 274 zagłosowało przeciwko, zaś 44 wstrzymało się od głosu. Przegłosowane

    • Czytelnik anonimowy
      1 maja, 09:38

      Zniesienie zasady jednomyślności w głosowaniu w Radzie Unii Europejskiej w ostatnich dziedzinach, w których ta jeszcze obowiązuje, czyli w polityce zagranicznej, bezpieczeństwie oraz obronie narodowej. Kolejną zmianą jest wydłużenie listy kompetencji dzielonych między państwa członkowskie a Unię. Mają do niej dołączyć kwestie dotyczące bezpieczeństwa, obronności, zdrowia publicznego oraz leśnictwa. Wyłączną kompetencję Unia Europejska miałaby z kolei uzyskać w sprawach związanych ze środowiskiem i bioróżnorodnością oraz w negocjacjach dotyczących globalnego ocieplenia. Przyjęte rekomendacje zaostrzają także przepisy związane z praworządnością – chodzi m.in. o taką zmianę art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej, by stwierdzenie naruszenia prawa Unii niemal automatycznie wiązało się z konsekwencjami finansowymi dla państwa, wobec którego toczy się.Wzmocnienie roli Parlamentu Europejskiego poprzez przyznanie mu inicjatywy ustawodawczej oraz prawa do nominowania szefa Komisji Europejskiej, która zgodnie z propozycją miałaby zmienić nazwę na „Europejski Organ Wykonawczy”. Dodatkowo, zgodnie z rekomendacją, liczba komisarzy uległaby zmniejszeniu do 15, co oznaczałoby, że nie każde Państwo Członkowskie miałoby w Komisji swojego przedstawiciela jak to ma miejsce dziś

    • @tez czytelnik
      1 maja, 14:44

      Tak jak czytelnik oraz A napisal/a przeglosowane, przyjęte!!!
      Naprawde musisz sie douczyć, doczytać, doinformować albo skończyć z propagandą klamstw tuska i brukseli. Za chwile zacznie sie federalizacja więcząca likwidacje panstw narodowych. Rząd bedzie w Brukseli reprezentowac interesy dwóch państw. Chyba wiesz jakich. Dlaczego ktos ma klamac w tak waznych dla naszego kraju decyzjach i przyszłości. A raczej jej braku. Przeglosowane glosami koalicji 13 grudnia .Liczby nie kłamią. A co innego mówili w polskojęzycznych mediach z zagranicznym kapitalem oraz rządowych (nielegalnie i brutalnie przejętych)

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 09.05.2024
    GBP 4.9986 złEUR 4.2993 złUSD 4.0076 złCHF 4.4061 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama