Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Zbadano liczące 1100 lat tarcze Wikingów ze statku Gokstad. Wnioski zaskakują!

Zbadano liczące 1100 lat tarcze Wikingów ze statku Gokstad. Wnioski zaskakują!
Tarcza Wikingów z Museum of Cultural History w oslo. (Fot. University of Oslo)
Charakterystyczne okrągłe tarcze Wikingów, które były umieszczone na burcie odkrytego w 1880 roku w Norwegii statku Gokstad, nie służyły jedynie do ozdoby. Tezę, że miały one jedynie dodawać splendoru jednostce wykorzystanej podczas uroczystości pogrzebowych obala najnowsze badanie, którego wynik opublikowano w magazynie 'Arms and Armour'. Jego autorzy udowodnili, że tarcze były używane do walki.
Reklama
Reklama

Sześćdziesiąt cztery tarcze – prawdopodobnie po jednej dla każdego członka załogi – były przytroczone wzdłuż górnej krawędzi burty statku Gokstad, tuż nad otworami na wiosła. W przeszłości archeolodzy sugerowali, że tarcze te pełniły jedynie funkcję ceremonialną.

Rolf Warming, archeolog z Uniwersytetu Sztokholmskiego, ma jednak dowody na to, że tarcze były pierwotnie pokryte surową skórą bydlęcą, co miało wzmocnić ich konstrukcję i zabezpieczyć krawędzie.

"Na wierzchu drewnianych płyt znajdują się fragmenty warstwy organicznej, które mogą być pozostałościami skóry, ale wymaga to dalszego przeanalizowania. Istnieją jednak pośrednie dowody w postaci otworów i sfazowanych krawędzi, które wskazują, że deski zostały przygotowane tak, aby naciągnąć na nią jakąś warstwę ochronną" – napisał badacz w tekście opublikowanym przez "Live Science".

Zbudowane z desek tarcze miały pośrodku otwór na dłoń osłonięty stalową "kopułką" zwaną umbem, a z drugiej strony drewniany uchwyt. Drewniana płyta po bokach była lekko sfrezowana. Dzięki temu tarcze były lekkie i łatwe w użyciu w walce. Zdaniem Warminga nadawały się nie tylko do biernej osłony, lecz także do aktywnej walki wręcz.

Łódź Wikingów z muzeum w Roskilde w Danii. (Fot. Werner Karrasch/Vikingeskibsmuseet i Roskilde)

"Tarcze z Gokstad są generalnie zgodne z naszą wiedzą o tarczach, które były używane w walce. Technika ich wykonania jest zgodna z germańską tradycją okrągłej płaskiej tarczy, która była szeroko rozpowszechnionym uzbrojeniem w Skandynawii od początku III do końca XIII wieku" - napisał w swoim tekście Warming.

Gokstad był używany do celów wojennych, handlowych i transportowych. Około 900 roku został wyciągnięty na ląd i posłużył do pochówku króla Wikingów. Znalezione tam tarcze należały prawdopodobnie do wyposażenia jednostki, jednak zdaniem Warminga ich konstrukcja wskazuje na to, że służyły nie tylko jako ozdoba podkreślająca prestiż i siłę statku, ale też jako dodatkowa ochrona dla załogi podczas manewrów w pobliżu wroga. Wikingowie mogli też odwiązać je od burty i używać w bezpośrednim starciu jako osobistego oręża.

Warming przyznaje, że nie ma bezpośrednich dowodów na to, że te konkretne tarcze były używane w bitwie, ale kilka nieregularnych nacięć i śladów widocznych na umbach mogło powstać w rzeczywistej walce. "Tarcze mogą nam wiele powiedzieć o ruchach ciała, a co za tym idzie o technikach i taktyce walki, dlatego ważne jest, aby szczegółowo je udokumentować" – przekonuje badacz.

Zdanie to podziela Jan Bill, kurator kolekcji statków Wikingów w Muzeum Historii Kultury Uniwersytetu w Oslo, który od lat prowadzi badania nad tarczami. Jego zdaniem wnioski Warminga są interesujące i dobrze udokumentowane. "Do wyjaśnienia tajemnic tarcz z Gokstad konieczne będą dalsze interdyscyplinarne badania. Prawda o nich prawdopodobnie będzie złożona" – podsumował.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 03.05.2024
GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama