Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Zapotrzebowanie na operacje plastyczne wzrasta przez... modę na selfie

Zapotrzebowanie na operacje plastyczne wzrasta przez... modę na selfie
Niektóre kobiety nie wyobrażają sobie życia bez selfie... (Fot. Getty Images)
Jak często jesteście niezadowoleni z tego, jak wyglądacie na zdjęciu, które zrobiliście sobie telefonem? Prawdopodobnie często, bo takie fotografie zniekształcają rysy twarzy. Niezadowolenie z selfie powinno się skończyć skasowaniem go. W wielu przypadkach prowadzi jednak do niezadowolenia z własnego wyglądu i chęci zrobienia operacji plastycznej.

Temu zaganieniu poświęcono badanie, przeprowadzone przez naukowców z University of Texas Southwestern. Autorzy badania podkreślają znaczenie tego nieoczekiwanego efektu korzystania z mediów społecznościowych i zwracają uwagę chirurgów plastycznych na rosnącą skalę zjawiska. Dlatego ich zdaniem przed zakwalifikowaniem do zabiegu lekarze powinni rozmawiać z pacjentami chcącymi poprawić swój wygląd, by dowiedzieć się, z czego wynika ta potrzeba.

"Jeśli dla młodych ludzi selfie stają się jedynym wyznacznikiem wyglądu, to nie dziwią prośby do chirurgów plastycznych o naprawienie tego czy owego, np. w rysach twarzy. Młodym osobom wydaje się, że operacja plastyczna rozwiąże wszystkie ich problemy. Tymczasem poza światem mediów społecznościowych te problemy nie istnieją" – tłumaczy prof. Bardia Amirlak, chirurg plastyczny i główny autor badania, które opisano na łamach "Plastic & Reconstructive Surgery".

Jak wyjaśnia naukowiec, pacjenci coraz częściej wykorzystują zdjęcia, które zrobili sobie aparatem smartfona, aby omówić swoje cele z chirurgiem plastycznym. Dodał, że już wcześniejsze publikacje solidnie udokumentowały związek pomiędzy wzrostem liczby zdjęć typu selfie a wzrostem liczby próśb o plastykę nosa, szczególnie wśród młodszych pacjentów. Jednak ponieważ aparaty mogą zniekształcać obraz - zwłaszcza, gdy zdjęcie jest robione z bliskiej odległości - selfie może w rzeczywistości nie odzwierciedlać prawdziwego wyglądu danej osoby.

Aby zbadać, w jaki sposób selfie zmieniają wygląd, dr Amirlak i jego koledzy przeprowadzili eksperyment z udziałem 30 wolontariuszy: 23 kobiet i 7 mężczyzn. Naukowcy wykonali po trzy zdjęcia każdej z tych osób: jedno z odległości 30 cm, drugie - 45 cm, a trzecie z odległości 1,5 metra. Dwa pierwsze zdjęcia wykonano telefonem komórkowym (miały symulować odpowiednio selfie zrobione zgiętą lub wyprostowaną ręką), ostatnie standardową lustrzanką. Wszystkie fotografie zostały zrobione w tym samym miejscu i przy takim samym oświetleniu.

Panowie rzadziej przejmują się tym, jak wychodzą na zdjęciach. (Fot. PAP/EPA)

Okazało się, że autoportrety wykazywały znaczne zniekształcenia. Nos na selfie zrobionym z 30 cm wydawał się średnio o 6,4 proc. dłuższy, a na tych zrobionych z 45 cm o 4,3 proc. dłuższy w porównaniu ze standardowym zdjęciem. Na fotografiach z odległości 30 cm zaobserwowano też 12-procentowe zmniejszenie długości podbródka, co oznaczało znaczny, bo 17-proc. wzrost stosunku długości nosa do podbródka. Selfie sprawiały też, że podstawa nosa wydawała się szersza w stosunku do szerokości twarzy.

Uświadomienie tych różnic uczestnikom eksperymentu znalazła odzwierciedlenie w tym, jak oceniali oni swoje autoportrety. "Zniekształcone fotografie mogą mieć trwały wpływ na to, jak osoby robiące sobie dużo selfie postrzegają swój wygląd" - zauważa prof. Carrie McAdams, psychiatra i współautorka publikacji.

"Oczekuje się, że młodzież i młodzi dorośli rozwiną stabilne poczucie własnej tożsamości, które jest procesem neurorozwojowym związanym z porównywaniem siebie z innymi. Niestety selfie to utrudniają, gdyż stale przypominają nam o fizycznych aspektach tożsamości, dodatkowo lekko przekłamanych. Prowadzą do niższej samooceny, pogorszenia nastroju i zwiększonego niezadowolenia z ciała" - dodaje.

Prof. Carrie McAdams podkreśla też, że bezkrytyczne podejście do selfie może mieć bardzo poważne skutki. "Wiele zmian w naszym społeczeństwie, w tym moda na media społecznościowe, selfie, a także wynikająca z COVID-19 izolacja, doprowadziło do eskalacji problemów ze zdrowiem psychicznym w tej grupie wiekowej, m.in. depresji, lęków, uzależnień i zaburzeń odżywiania" - stwierdza. Dlatego autorzy badania zgodnie podsumowują, że wraz z rosnącą popularnością zdjęć typu selfie istotne jest zrozumienie, w jaki sposób zniekształcają one rysy twarzy oraz jaka jest skala ich wykorzystywania w rozmowach z chirurgami plastycznymi. 

Waluty


Kurs NBP z dnia 02.05.2024
GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł

Sport