Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Żaby świecą - to naukowy fakt!

Żaby świecą - to naukowy fakt!
Żaby świecą w określonym celu... (Fot. Getty Images)
Widok świetlików, a tym bardziej świecenie większych zwierząt, wydaje nam się czymś niezwykłym, tymczasem szczegółowe badania sugerują, że po prostu nie patrzyliśmy dość uważnie. Okazuje się, że fluorescencja jest w przyrodzie zjawiskiem dość powszechnym, przynajmniej u żab w Ameryce Południowej. Naukowcy podejrzewają, że jest to tajny język komunikacji tych płazów.
Reklama
Reklama

O zmierzchu skóra żab emituje barwne światło - zwykle delikatną zieloną lub pomarańczową poświatę - które może być łatwo dostrzeżone przez inne osobniki.

Badanie setek żab w Ameryce Południowej wykazało, że znacznie więcej gatunków niż sądzono ma zdolność biofluorescencji. Zdaniem badaczy, barwna poświata może odgrywać rolę w komunikacji wewnątrzgatunkowej żab.

Biofluorescencja występuje u wielu organizmów. Zjawisko to polega na absorpcji światła o określonej długości fali (kolorze), a następnie emitowaniu go na innej długości fali o niższej energii. W ciągu ostatnich kilku lat naukowcy odkryli tę zdolność u wielu różnych gatunków - od futra latających wiewiórek i dziobaków po gniazda niektórych os.

Wygląda na to, że fluorescencja jest w przyrodzie zjawiskiem powszechnym, tylko do tej pory nikt się temu nie przyglądał. (Fot. Getty Images)

U żab fluorescencję po raz pierwszy odkryto w 2017 roku. Od tego czasu naukowcy przebadali pod tym kątem wiele gatunków, ale - na co zwraca uwagę Courtney Whitcher, biolożka ewolucyjna z Uniwersytetu Stanu Floryda w Tallahassee - używając tylko jednego lub dwóch rodzajów światła. Zwykle było światło fioletowe lub ultrafiolet.

Okazało się, że wszystkie 151 badanych gatunków żab wykazywało pewien stopień fluorescencji - od 2 do znacznie ponad 90% pierwotnej intensywności światła. Przy czym świecenie na zielono i pomarańczowo było najbardziej intensywne w świetle niebieskim, które dominuje o zmierzchu.

Jak zauważa Courtney Whitcher, części ciała żab, które najsilniej świeciły - zwykle podgardle i spodnia część ciała - mają związek z komunikacją w obrębie gatunku, a konkretnie z rytuałami godowymi. Fluorescencja może sprawiać, że wysyłane potencjalnym partnerom sygnały będą bardziej widoczne.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 30.04.2024
GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama