Menu

Wiek nie ma wpływu na efekt odchudzania - potwierdzone!

Wiek nie ma wpływu na efekt odchudzania - potwierdzone!
To ile zrzucamy, panie i panowie?... (Fot. Getty Images)
To mit, że metryka determinuje skuteczność odchudzania. Zwykło się sądzić, że zwalniający wraz z wiekiem metabolizm opóźnia, a niekiedy wręcz uniemożliwia efektywną redukcję wagi. Okazuje się, że to nieprawda. Jak dowiedli brytyjscy naukowcy, osoby starsze są w stanie osiągnąć podobne rezultaty, co ludzie młodzi. Kluczowa pozostaje zmiana stylu życia na zdrowszy.
Reklama

Odchudzanie bywa postrzegane jako żmudny i czasochłonny proces, pełen wyrzeczeń i uprzykrzających życie restrykcji. Szczególnie dużym osiągnięciem zdaje się redukcja wagi w podeszłym wieku, kiedy nasz metabolizm nie pracuje na tak wysokich obrotach, jak dawniej. Wiele osób jest zatem przekonanych, że skuteczne pozbycie się nadprogramowych kilogramów jest wówczas mało prawdopodobne. Ze świata nauki napływają tymczasem krzepiące wieści. Jak wynika z nowego badania, starsi ludzie mają taką samą szansę na uzyskanie satysfakcjonujących rezultatów odchudzania, co osoby młode.

Uczeni z University of Warwick i University Hospitals Coventry and Warwickshire przyjrzeli się danym pozyskanym od 242 losowo wybranych pacjentów jednej z klinik leczenia otyłości. Na potrzeby analizy, uczestników przyporządkowano do dwóch grup wiekowych – jedna obejmowała osoby powyżej 60. roku życia, w drugiej zaś znalazły się osoby młodsze. Następnie porównano efekty kuracji odchudzającej. Okazało się, że wiek nie stanowił przeszkody na drodze do osiągnięcia zamierzonego celu. Podczas gdy młodsi badani zdołali zmniejszyć swoją wagę o 6,9 proc., osoby starsze zredukowały ją o 7,3 proc.

Uczestnicy programu nie byli poddawani żadnym specjalistycznym zabiegom. Mieli oni za zadanie jedynie zmodyfikować dotychczasowy styl życia, zmieniając dietę na zdrowszą i mniej kaloryczną, a także zwiększając poziom aktywności fizycznej. Główny autor badania dr Thomas Barber ma nadzieję na to, że rezultaty tej analizy pomogą obalić popularny mit dotyczący niemożności pozbycia się nadwagi w podeszłym wieku.

"Błędne przekonanie o zmniejszonej zdolności starszych ludzi do utraty wagi zniechęca ich do podjęcia jakiegokolwiek wysiłku. Tymczasem wraz z wiekiem wzrasta ryzyko wystąpienia schorzeń towarzyszących nadwadze i otyłości, takich jak cukrzyca czy choroba zwyrodnieniowa stawów. Nigdy nie jest za późno, by zacząć dbać o zdrowie" – podkreśla uczony.

Komentarze
  • Starsza pani
    25 listopada 2020, 08:05

    To w 100% prawda. Zawsze ważylam trochę za dużo. Teraz gdy mam 75 lat i problemy zdrowotne,zastosowalam po konsultacji z lekarzem, inny sposob odżywiania. Nie powiem ze miły!! Po wyeliminowaniu pieczywa,mleka i jego przetworow,słodyczy, schudłam 13kg w 5 miesięcy. Polecam takie odżywianie szczególnie mlodym ludziom,chudnięcie w starszym wieku wymaga systematycznych cwiczen fizycznych. Jemy kasze cukinię dynię,ryż,owoce itp.

Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 25.01.2021
GBP 5.114 złEUR 4.544 złUSD 3.740 złCHF 4.216 zł

Sport


Sport

Reklama