Menu

W Polsce bili rekord Guinnessa najwyższej... kiełbasy

W Polsce bili rekord Guinnessa najwyższej... kiełbasy
W 2014 r. gmina pobiła rekord na najdłuższą kaszankę. (Fot. PAP Life)
Najwyższą wieżę z kiełbasy próbowali w sobotę zbudować w Radomyślu Wielkim na Podkarpaciu. Tutejsza gmina ma już na swoim koncie rekord na najdłuższą kaszankę, ustanowiony w 2014 roku.
Reklama

Budowa kiełbasianej wieży była jedną z atrakcji tegorocznego 12. Podkarpackiego Dnia Wędliniarza, który odbył się na stadionie w Radomyślu Wielkim.

"Wybór tego typu przedsięwzięcia jest nieprzypadkowy, gdyż radomyska gmina jest prawdziwym zagłębiem wędlin wytwarzanych tradycyjnymi metodami. W ten widowiskowy sposób chcemy promować lokalne, tradycyjne wędliniarstwo" - wyjaśnił zastępca burmistrza Radomyśla Wielkiego Stanisław Lonczak.

Wieża musiała być wykonana wyłącznie z kiełbasy o średnicy nie większej niż 5 cm. Aby została uznana za rekordową przez londyńskiego Guinnessa, musiała mierzyć co najmniej 1,51 metra wysokości, a ponadto, od momentu zmierzenia - ustać samodzielnie, bez podpórek, minimum przez 5 sekund.

Niestety, rekordu pobić się nie udało, ale zabrakło naprawdę niewiele - było 112 cm, poza tym wieża runęła przed upływem wymaganego czasu.

Krzysztof Babiarz z Urzędu Miejskiego w Radomyślu Wielkim przypomniał, że tamtejsza gmina ma już na swoim koncie ustanowienie rekordów. W 2014 r. pobiła rekord na najdłuższą kaszankę, która mierzyła 224 metry przed zaparzeniem i 226,67 m po zaparzeniu, a dwa lata później ustanowiła rekord Polski na najdłuższą linię z kiełbasy, która przybrała niebanalny kształt - klucza wiolinowego.

"Rekordowy wynik 214 metrów został osiągnięty przy udziale 196 wolontariuszy" - dodał Babiarz.

Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 07.08.2020
GBP 4.888 złEUR 4.414 złUSD 3.730 złCHF 4.086 zł

Sport


Sport

Reklama