W Mediolanie zaprezentowano tkaniny, które zmieniają kształt...

Współpraca projektantów mody ze studia Issey Miyake i inżynierów z firmy Nature Architects zaowocowała stworzeniem gładkiej tkaniny, która pod wpływem gorącej pary wodnej przybiera trójwymiarową formę. Projekt ten bada możliwości projektowania struktury materiału, co zmienia podejście do szycia ubrań i zastosowania tkanin w ogóle.
Twórcy tego wynalazku pokazali możliwości zastosowania go w meblarstwie, oświetleniu i architekturze.
"Steam Stretch to technologia, która tworzy elastyczne tkaniny z przędzy, która reaguje na ciepło i kurczy się. Badając właściwości tej przekształcającej się tkaniny, obliczyliśmy tempo i strukturę skurczu oraz opracowaliśmy algorytm, który automatycznie generuje wzory splotów" – wyjaśnia przedstawiciel Nature Architects.
Takie tkaniny podczas prasowania zyskują trójwymiarową strukturę. Można zawczasu zaprogramować w nich różnorodne marszczenia i plisy, które nadadzą formę przyszłej sztuce odzieży, abażurowi lampy lub pufie.
W porównaniu z konwencjonalnym sposobem wytwarzania odzieży, kiedy to z tkaniny wycina się oddzielne części i zszywa razem, metamateriały pozwalają na ograniczenie szycia do minimum. Zamiast tego kształt ubrania uzyskuje się poprzez różnorodne, nieraz bardzo złożone, plisowania.
W podobny sposób z jednego kawałka materiału, bez cięcia i szycia, można uzyskać np. kopulaste, obłe formy, do wykorzystania w meblarstwie czy oświetleniu.