Menu

Utrata wagi bez ćwiczeń: Czy to możliwe?

Utrata wagi bez ćwiczeń: Czy to możliwe?
Odchudzanie u każdego przebiega nieco inaczej. (Fot. Getty Images)
Choć odchudzanie w naszej wyobraźni oznacza stosowanie niskokalorycznej diety i intensywny trening, niektórzy specjaliści są zdania, że ćwiczenia nie są niezbędne do utraty wagi. Natychmiast jednak dodają, że nawet jeśli ćwiczyć nie trzeba - po prostu warto.
Reklama

Odchudzanie kojarzy nam się na ogół ze żmudnym procesem pełnym wyrzeczeń i ciągłych starań – zarówno polegających na stosowaniu restrykcyjnej diety, a co za tym idzie odmawianiu sobie ulubionych potraw, jak i wylewaniu siódmych potów na siłowni. Niektórzy eksperci twierdzą jednak, że katorżnicze treningi nie są warunkiem utraty wagi.

Deficyt kaloryczny to podstawa

Filarem odchudzania jest bezapelacyjnie dieta. Kluczowe znaczenie dla utraty wagi ma deficyt kaloryczny, polegający na spożywaniu w ciągu dnia mniejszej ilości kalorii względem zapotrzebowania organizmu. W ten sposób tworzy się ujemny bilans energetyczny, który sprzyja pozbywaniu się nadprogramowych kilogramów.

„Kalorie, które spalasz w ciągu dnia to suma twojej podstawowej przemiany materii, energii, którą twoje ciało potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania, kalorii spalonych podczas trawienia jedzenia i każdej wykonywanej aktywności fizycznej” – wyjaśnia w rozmowie z „Popsugar” dietetyczka i trenerka personalna Gabbi Berkow.

Ekspertka tłumaczy, że ograniczenie kalorii jest w procesie odchudzania niezbędne. „Aby pozbyć się 0,5 kilograma tłuszczu, potrzeba spalić 3,5 tys. więcej kalorii. Chcąc schudnąć pół kilograma w tydzień, musimy więc spalać dziennie o 500 kalorii więcej niż konsumujemy. Tym bardziej, jeśli nie angażujemy się w regularne ćwiczenia – wówczas trzeba spożycie kalorii po prostu zmniejszyć” – konkluduje Berkow.

Ujemny bilans energetyczny sprzyja pozbywaniu się nadprogramowych kilogramów. (Fot. Getty Images)

Właściwe odżywianie kluczem do utraty wagi

Choć zawrotną karierę robią w ostatnim czasie rozmaite diety-cud, okresowe posty i głodówki, najskuteczniejszym sposobem na szybkie i bezpieczne odchudzanie bez efektu jo-jo pozostaje zbilansowana dieta. „Paradoksalnie najzdrowiej jest schudnąć, jedząc jak najwięcej. Czujemy się wtedy syci i pełni energii” – przekonuje dietetyczka Alix Turoff. Ekspertka zachęca również do intuicyjnego jedzenia, które polega na wsłuchaniu się w wysyłane przez organizm sygnały głodu i sytości.

Berkow sugeruje z kolei, by w celu zmniejszenia masy ciała starannie odmierzać porcje – pozwoli to nam kontrolować kaloryczność potraw, co jest kluczowe w momencie, gdy nie trenujemy regularnie. „Uzupełnij posiłki o niskokaloryczne, ale bogate w składniki odżywcze pokarmy, takie jak chude białko i warzywa. Sięgaj po owoce, produkty pełnoziarniste i zdrowe tłuszcze. Unikaj zaś alkoholu, cukru, smażonych potraw i przetworzonej żywności” – instruuje.

Odchudzanie bez ćwiczeń – czy to naprawdę działa?

Stosowanie niskokalorycznej diety to niewątpliwie podstawa odchudzania. Eksperci zgodni są jednak co do tego, że aktywność fizyczna jest – jeśli nie niezbędnym – to potrzebnym elementem tego procesu, który pomaga utrzymać smukłą sylwetkę. Połączenie zbilansowanej diety i ćwiczeń jest najbardziej skuteczne.

Połączenie zbilansowanej diety i ćwiczeń jest najbardziej skuteczne. (Fot. Getty Images)

Będąc aktywnym fizycznie, nie trzeba bowiem stosować restrykcyjnej diety – można wówczas jeść więcej, zachowując przy tym deficyt kaloryczny. „Regularne trenowanie jest również kluczowe dla budowania masy mięśniowej. Im więcej mamy mięśni, tym więcej spalamy kalorii w stanie spoczynku. Zmniejsza się więc prawdopodobieństwo odzyskania z trudem utraconej wagi” – zaznacza Berkow.

„Ćwiczenia to kluczowy nawyk” – wtóruje jej Turoff, dodając, że włączenie do codziennej rutyny aktywności fizycznej prowadzi do wykształcenia innych dobrych nawyków. „Kiedy jesteśmy aktywni, czujemy się silni, zmotywowani. Po dobrym treningu dużo łatwiej jest skoncentrować się na dobrym jedzeniu. Połączenie diety i ćwiczeń jest najlepszą metodą na zdrowe odchudzanie” – konstatuje.

Odchudzanie u każdego przebiega nieco inaczej. Mamy odmienne preferencje i styl życia, zatem każdy z nas obiera inną drogę do pozbycia się nadprogramowych kilogramów i uzyskania wymarzonej sylwetki. Jeśli nie mamy wciąż pewności, która metoda jest dla nas najlepsza, warto skonsultować się ze specjalistą, który pomoże nam opracować najlepszy dla nas plan działania. 

Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 28.09.2020
GBP 5.012 złEUR 4.550 złUSD 3.908 złCHF 4.216 zł

Sport


Sport

Reklama