Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Trudne hasło wcale nie tak trudne do zapamiętania...

Trudne hasło wcale nie tak trudne do zapamiętania...
Jak wymyślić dobre hasło, które łatwo zapamiętamy? (Fot. Getty Images)
Łatwe hasło łatwiej jest zapamiętać, ale też łatwiej złamać. Aby utrudnić niepowołanym osobom włamanie się do naszych wirtualnych kont, hasła powinny być skomplikowane, co wcale nie musi być trudne do zapamiętania.
Reklama
Reklama

35 proc. badanych internautów z Polski doświadczyło phishingu, czyli próby wyłudzenia informacji; 21 proc. Polaków straciło ważne dane w wyniku ataku na swój komputer; 16 proc. respondentów doświadczyło przejęcia swojego konta email lub na portalach społecznościowych - oto, co wynika z badania YouGov na temat bezpieczeństwa w sieci.

Jak ocenia Piotr Zalewski z Google Polska, które zleciło badanie, liczba ofiar phishingu, czyli próby oszustwa, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję, jest duża, a zjawisko jest powszechne. "Jak wynika też z tego, co dzieje się w świecie cyberbezpieczeństwa, phishing jest najskuteczniejszym typem ataku hakerskiego, czyli nie jakieś tam dziury w oprogramowaniu, błędy, nie wiadomo, co tylko po prostu nasze zwykłe ludzkie słabości są tym najsłabszym ogniwem" - zauważa.

Od 5 lutego, czyli Dnia Bezpiecznego Internetu, dostępna ejst polska wersja quizu "Phishing quiz". "To jest dobre narzędzie do tego, żeby nauczyć się, jak rozpoznawać phishing" - przekonuje Zalewski i dodaje, że quiz składa się z ośmiu podchwytliwych pytań.

Aby bezpiecznie poruszać się w sieci, ważne jest odpowiednie zabezpieczenie swoich kont. Do tego służą hasła, które niestety, ale często są zbyt proste i bardzo podobne do tych, z jakich korzysta wielu internautów. A im bardziej skomplikowane hasło, tym trudniej o jego złamanie.

"Np. SnSlCoIpZnS to jest hasło, które przyszło mi do głowy, bo teraz często czytam mojemu synkowi wierszyk o lokomotywie, którego fragment brzmi: stoi na stacji lokomotywa, ciężka ogromna i pot z niej spływa. Hasło to jest skrótem od pierwszych liter. To jest bardzo dobra metoda zapamiętywania haseł, czyli żeby jakieś zdanie - najlepiej nawet nie wiersz, czy coś, co jest powszechnie znane, tylko jakaś rzecz, która jest znana nam albo naszej rodzinie, coś bardzo osobistego, żeby z tego stworzyć sobie właśnie takie hasło. Do tego klucz: wielka litera, mała litera naprzemiennie" - radzi.

Oczywiste, ale jakże ważne jest to, aby telefon czy tablet zabezpieczyć pinem, rysowanym kształtem albo odciskiem palca. "Plus opcja wykasowania danych ze zgubionego telefonu i też to, że możemy go namierzyć" - wskazuje Zalewski.

Kolejnym jest stosowanie aktualizacji, które najczęściej odkładamy na później. Bezpieczeństwo zwiększa też weryfikacja dwuetapowa, czyli to, że poza loginem i hasłem, mamy też hasła jednorazowe. "Jeśli korzystamy z weryfikacji dwuetapowej to wtedy ona może być wysyłana albo za pośrednictwem smsów albo za pośrednictwem specjalnej aplikacji" - podaje.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 03.05.2024
GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama