Menu

Trenuj swój oddech na zdrowie!

Trenuj swój oddech na zdrowie!
Warto wiedzieć jak prawidłowo oddychać. (Fot. Getty Images)
Trening siłowy w ostatnim czasie przestał być demonizowany, wręcz przeciwnie - zyskał grono zwolenników. I tak jak trenujemy nasze mięśnie, warto trenować również nasz oddech.
Reklama

"Oddech jest bardzo ważny, niestety często o tym zapominamy i - co najważniejsze - nie potrafimy oddychać właściwie. Choć oddech jest jedną z podstawowych funkcji naszego organizmu i wydaje się, że nie warto się nad tym zastanawiać, niestety, mało kto oddycha świadomie, a tym samym właściwie" - podkreślała joginka Ashleigh Sergeant.

Oddechowi poświęca się coraz więcej uwagi - świadome oddychanie pozwala nie tylko dotlenić organizm, to również doskonały sposób na złagodzenie stresu. Na łamach "Medical News Today" wskazuje się na kolejne zalety właściwego oddechu: podniesienie koncentracji, wydajności fizycznej. Artykuł opisuje również nową technikę IMST (Inspiratory Muscle Strength Training) - trening siłowy mięśni oddechowych.

"IMST to w zasadzie trening siłowy dla mięśni, którymi oddychasz" - tłumaczył dr Daniel Craighead z Uniwersytetu Kolorado w Boulder, który wraz z zespołem testował tę technikę w badaniach klinicznych.

Trening siłowy mięśni oddechowym ma mnóstwo zalet. (Fot. Getty Images)

Wstępne wyniki wskazały, że trening mięśni oddechowych może przyczynić się do obniżenia ciśnienia krwi, wspomóc koncentrację, zwiększyć zdolności poznawcze, a także obniżyć ryzyko zawału serca. Trening polega na wdychaniu powietrza przez podręczne urządzenie zwane trenażerem oddechowym. Naukowcy wskazują, że już pięć minut treningu może przynieść zadawalające rezultaty. Dodają jednak, że konieczne są dalsze badania.

Tymczasem, każdy z nas, niezależnie od tego gdzie się znajduje może poświęcić kilka minut na ćwiczenie oddechu. Najważniejsze, aby w trakcie oddechu pracowała nasza przepona. Jeśli w trakcie wdechu brzuch się unosi, oznacza to, że oddech jest prawidłowy. Licząc do czterech bierzemy głęboki oddech, następnie robimy powolny wydech. Takie ćwiczenie oddechowe, wykonywane kilka razy w ciągu dnia pozwalają nam nie tylko lepiej dotlenić organizm. To również świetny sposób, aby się obudzić i pobudzić

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 07.08.2020
GBP 4.888 złEUR 4.414 złUSD 3.730 złCHF 4.086 zł

Sport


Sport

Reklama