Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Telefony komórkowe męczą i przeszkadzają

Telefony komórkowe męczą i przeszkadzają
Co za dużo, to niezdrowo... (Fot. Getty Images)
Prawie połowa młodych ludzi w wieku od 18 do 24 lat twierdzi, że czuje się mniej produktywna i bardziej zmęczona z powodu telefonów komórkowych. Coraz więcej osób doświadcza zjawiska tzw. technoference, które oznacza ignorowanie innych ludzi z powodu urządzeń mobilnych.
Reklama

Naukowcy z Queensland University of Technology (QUT) przeprowadzili badanie w celu ustalenia, czy "problematyczne korzystanie z telefonów komórkowych" pogarsza się w Australii.

Za problematyczne korzystanie z telefonów komórkowych uznaje się takie ich użytkowanie, które jest niekontrolowane lub trudne do ograniczenia. To ostatecznie negatywnie wpływa na funkcjonowanie w życiu codziennym.

Zgodnie z ich odkryciami, opublikowanymi w czasopiśmie naukowym "Frontiers", 24 proc. kobiet i 15 proc. mężczyzn można uznać za "problematycznych użytkowników telefonów komórkowych". Eksperci odkryli również, że 40,9 proc. osób w wieku od 18 do 24 lat i 23,5 proc. osób w wieku 25–29 lat cierpi na „technoference”.

Dr Oscar Oviedo-Trespalacios wyjaśnia, że termin "technoference" odnosi się do "codziennych zakłóceń, których doświadczają ludzie z powodu telefonów komórkowych i ich użytkowania".

Uczestnicy badania zostali poproszeni o wypełnienie ankiety, w której pytano mi.in. o to, czy winę za mniejszą ilość snu i obniżoną koncentrację, zrzucają na karb nadmiernego korzystania z telefonów komórkowych.

Zespół badaczy wskazał, że 17,2 proc. kobiet i 8,6 proc. mężczyzn twierdzi, że korzystanie z telefonów zabiera im m.in. czas, który powinni poświęcić na sen. Dodatkowo użytkownicy wskazują, że z powodu częstego korzystania z telefonów odnotowują spadek produktywności.

"Raporty dotyczące zmniejszonej ilości snu i obniżonej wydajności wykazały, że te negatywne skutki nadmiernego korzystania z telefonów znacznie wzrosły w ciągu ostatnich 13 lat" - wyjaśnił Oviedo-Trespalacios.

Wyniki badania wskazują również, że telefony komórkowe coraz bardziej wpływają na niektóre aspekty funkcjonowania w życiu codziennym. Odnosi się to m.in. do zaniedbywania obowiązków, braku snu, ale również osłabienia więzi społecznych.

 

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 23.08.2019
GBP 4.805 złEUR 4.357 złUSD 3.937 złCHF 3.988 zł

Sport


Reklama