Menu

Telefony komórkowe męczą i przeszkadzają

Telefony komórkowe męczą i przeszkadzają
Co za dużo, to niezdrowo... (Fot. Getty Images)
Prawie połowa młodych ludzi w wieku od 18 do 24 lat twierdzi, że czuje się mniej produktywna i bardziej zmęczona z powodu telefonów komórkowych. Coraz więcej osób doświadcza zjawiska tzw. technoference, które oznacza ignorowanie innych ludzi z powodu urządzeń mobilnych.
Reklama

Naukowcy z Queensland University of Technology (QUT) przeprowadzili badanie w celu ustalenia, czy "problematyczne korzystanie z telefonów komórkowych" pogarsza się w Australii.

Za problematyczne korzystanie z telefonów komórkowych uznaje się takie ich użytkowanie, które jest niekontrolowane lub trudne do ograniczenia. To ostatecznie negatywnie wpływa na funkcjonowanie w życiu codziennym.

Zgodnie z ich odkryciami, opublikowanymi w czasopiśmie naukowym "Frontiers", 24 proc. kobiet i 15 proc. mężczyzn można uznać za "problematycznych użytkowników telefonów komórkowych". Eksperci odkryli również, że 40,9 proc. osób w wieku od 18 do 24 lat i 23,5 proc. osób w wieku 25–29 lat cierpi na „technoference”.

Dr Oscar Oviedo-Trespalacios wyjaśnia, że termin "technoference" odnosi się do "codziennych zakłóceń, których doświadczają ludzie z powodu telefonów komórkowych i ich użytkowania".

Uczestnicy badania zostali poproszeni o wypełnienie ankiety, w której pytano mi.in. o to, czy winę za mniejszą ilość snu i obniżoną koncentrację, zrzucają na karb nadmiernego korzystania z telefonów komórkowych.

Zespół badaczy wskazał, że 17,2 proc. kobiet i 8,6 proc. mężczyzn twierdzi, że korzystanie z telefonów zabiera im m.in. czas, który powinni poświęcić na sen. Dodatkowo użytkownicy wskazują, że z powodu częstego korzystania z telefonów odnotowują spadek produktywności.

"Raporty dotyczące zmniejszonej ilości snu i obniżonej wydajności wykazały, że te negatywne skutki nadmiernego korzystania z telefonów znacznie wzrosły w ciągu ostatnich 13 lat" - wyjaśnił Oviedo-Trespalacios.

Wyniki badania wskazują również, że telefony komórkowe coraz bardziej wpływają na niektóre aspekty funkcjonowania w życiu codziennym. Odnosi się to m.in. do zaniedbywania obowiązków, braku snu, ale również osłabienia więzi społecznych.

Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 07.08.2020
GBP 4.888 złEUR 4.414 złUSD 3.730 złCHF 4.086 zł

Sport


Sport

Reklama