Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Szwajcarscy naukowcy zbadali jakość gleby za pomocą… majtek

Szwajcarscy naukowcy zbadali jakość gleby za pomocą… majtek
Czy bielizna może pomóc w nauce o glebie? Okazuje się, że tak! (Fot. Getty Images)
W kwietniu ubiegłego roku badacze z Uniwersytetu w Zurychu zaprosili wolontariuszy do udziału w nietypowym projekcie naukowym nazwanym 'Proof by Underpants'. Zadanie, które postawili uczestnikom, polegało na tym, by zakopać w ogródkach, na polach i łąkach... bawełniane majtki. Teraz przyszła pora, by wydobyć ukrytą bieliznę i ogłosić wyniki eksperymentu.
Reklama
Reklama

Choć przebieg eksperymentu wykonanego w ramach projektu może wydawać się dziwaczny, jego cel był jak najbardziej poważny. Badanie realizowane przez naukowców z ośrodka Agroscope i Uniwersytetu w Zurychu miało na celu zgromadzenie szczegółowych danych na temat jakości gleby w ogrodach i gospodarstwach rolnych.

Żeby uzyskać jak najwięcej materiału do analizy, pomysłodawcy projektu poprosili o pomoc wolontariuszy, których większość stanowili uczniowie szwajcarskich szkół. Zgłosiło się tysiąc osób. W kwietniu ubiegłego zakopali oni na terenie całej Szwajcarii bawełniane majtki - w sumie dwa tysiące par w 880 miejscach.

Im więcej w glebie materiału organicznego, tym więcej składników odżywczych jest dostępnych dla milionów organizmów glebowych i tym szybszy jest rozkład bielizny. (Fot. Getty Images)

Niedawno majtki zostały wykopane i przebadane. Wstępne wyniki analiz ogłoszono podczas Festiwalu Żywej Gleby, który odbył się w tym tygodniu siedzibie Agroscope. Naukowcy ogłosili, że wykryli na bieliźnie ponad 18 900 rodzajów bakterii i 6 500 różnych grzybów, a także inne organizmy, które zamieszkują gleby.

Wśród nich są skoczogonki, zaleszczotki, stonogi, nicienie, grzyby i bakterie. Organizmy te pełnią ważną funkcję: przetwarzają materię organiczną, taką jak ściółka, skoszona trawa, obornik i zwłoki, na składniki odżywcze dla roślin. W ten sposób wytwarzają "darmowy nawóz" do naszych ogrodów i dla rolnictwa.

"Bez współpracy naukowców obywatelskich nigdy nie zgromadzilibyśmy tylu danych. To jak dotąd największy tego typu projekt w Szwajcarii – przyznał szef projektu Franz Bender w oświadczeniu wydanym przez Agroscope.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 03.05.2024
GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama