Menu

"Słodziak" z Australii

"Słodziak" z Australii
Jak ich nie kochać?! (Fot. Getty Images)
Najsłodsze zwierzę na świecie albo najszczęśliwsze - tak określa się kuokę, gatunek ssaka z rodziny kangurowatych, który jest jednym z symboli Australii. Kuoki nie boją się ludzi i bardzo chętnie pozują do zdjęć. Instagram roi się od selfies robionych z tymi słodziakami.
Reklama

Kuoki spotkać można tylko w tropikalnych lasach południowo-zachodniej Australii - w części kontynentalnej oraz na wyspach Rottnest i Bald. Te torbacze osiągają długość do pół metra i ważą 3, 4 kilogramy. Mają długie i gęste brązowe futro. Wyglądają jak miniaturki kangurów.

Najbardziej aktywne są w nocy, ale można je też spotkać w dzień, o czym świadczą tysiące zdjęć, jakie kuokom robią turyści. Są śmiałe w stosunku do ludzi. Zachowują się jak rasowi modele - pozując do selfies mają uśmiechnięte pyszczki. Wystarczy w Instagram wpisać "quokka selfies", a prawie każdemu poprawi się humor.

Formalnie kuoki znajdują się pod ochroną, nie wolno ich karmić ani dotykać. Za interakcje z torbaczem grozi mandat w wysokości 300 dolarów australijskich.

Europejscy podróżnicy odkryli kuokę w połowie XVII w. Holenderski kapitan, który po raz pierwszy je opisał, Willem de Vlamingh, wziął je za ogromne szczury. Wyspę, na której spotkał intrygujące stworzenia, nazwał "Rotte nest", czyli "Gniazdem szczurów". 

Zwierzaki są bardzo śmiałe w stosunku do ludzi. (Fot. Getty Images)

Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 03.07.2020
GBP 4.956 złEUR 4.467 złUSD 3.976 złCHF 4.202 zł

Sport


Sport

Reklama