Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Składnik leków na przeziębienie nie pomaga w leczeniu tej dolegliwości?

Składnik leków na przeziębienie nie pomaga w leczeniu tej dolegliwości?
Fenylefrynę zawiera większość leków na przeziębienie. (Fot. Getty Images)
Doradcy amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) wydali właśnie opinię na temat fenylefryny - kluczowego składnika popularnych w leków na katar i przeziębienie. Eksperci orzekli, że ta substancja nie jest skuteczna, więc zawierające ją preparaty nie przynoszą żadnej ulgi przy zatkanym nosie
Reklama
Reklama

Jak podaje Associated Press, doradcy amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków wydali swoją opinię po przeanalizowaniu wyników najnowszych badań na temat działania fenylefryny, substancji, która jest składnikiem wielu dostępnych bez recepty preparatów na przeziębienie. Ich ekspertyza jest miażdżąca.

"Współczesne badania, jeśli są dobrze przeprowadzone, nie wykazują żadnej poprawy pod względem ukrwienia śluzówki po zastosowaniu fenylefryny" – podkreśłił dr Mark Dykewicz, specjalista alergologii w Saint Louis University School of Medicine.

Czy fenylefryna zostanie zakazana? (Fot. Getty Images)

FDA zwróciła się do zewnętrznych ekspertów, by ponownie przyjrzeli się fenylefrynie, bo stała się ona głównym składnikiem leków obkurczających błonę śluzową nosa po wycofaniu z aptek preparatów zawierających pseudoefedrynę. Wymusiła to ustawa z 2006 roku, ponieważ pseudoefedrynę można nielegalnie przetworzyć na metamfetaminę.

Recenzenci FDA stwierdzili jednak, że - według najnowszych badań - fenylefryna przyjmowana doustnie jest tak szybko metabolizowana w organizmie, że do śluzówki nosa docierają jedynie śladowe jej ilości, zbyt małe, by złagodzić obrzęk.

Substancja ta wydaje się skuteczniejsza stosowana bezpośrednio do nosa, w postaci sprayu lub kropli, ale takie produkty nie były przedmiotem opinii. Z kolei zastosowania fenylefryny w wyższych dawkach nie wchodzi w grę, bo może ona podnosić ciśnienie krwi do niebezpiecznego poziomu.

Jeśli FDA zastosuje się do zaleceń ekspertów, producenci leków, jak m.in. Johnson & Johnson czy Bayer, mogą być zobowiązani do wycofania ze sprzedaży doustnych preparatów zawierających fenylefrynę. To prawdopodobnie zmusiłoby konsumentów do przejścia na dostępne bez recepty produkty zawierające pseudoefedrynę lub aerozole i krople do nosa na bazie fenylefryny.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 26.04.2024
GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama