Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Skąd biorą się cienie pod oczami i jak je zwalczyć?

Skąd biorą się cienie pod oczami i jak je zwalczyć?
Skóra wokół oczu jest bardzo wrażliwa i wymaga więcej uwagi... (Fot. Getty Images)
Nieestetyczne cienie pojawiające się pod dolnymi powiekami to zmora wielu kobiet. Sprawiają, że twarz wydaje się zmęczona i dodają lat. Choć z reguły sińce pod oczami są rezultatem stosowania niezdrowej diety, palenia papierosów lub niewystarczającej ilości snu, mogą także świadczyć o niektórych chorobach.
Reklama
Reklama

Cienie pod oczami, które mogą przybierać kolor żółty, siny, a nawet fioletowy, należą do najczęściej maskowanych przez kobiety urodowych defektów. Przyczyną powstawania cieni i obrzęków może być zarówno niewystarczająca ilość snu czy brak odpowiedniego nawodnienia, jak i naturalny proces starzenia się skóry.

A trzeba dodać, że skóra wokół oczu jest bardzo wrażliwa, znacznie cieńsza niż w pozostałych obszarach twarzy. Nie posiada gruczołów łojowych i ma wyjątkowo delikatną strukturę, dlatego stanowi jedno z pierwszych miejsc, w którym pojawiają się znienawidzone przez kobiety zmarszczki.

Na kondycję i wygląd skóry pod oczami negatywnie oddziałuje także niebieskie światło emitowane przez urządzenia elektroniczne. Przyczyn pojawienia się nieestetycznych sińców jest jednak więcej.

"Wpływ na to ma wiele czynników, np. uwarunkowania genetyczne. Jednym z najczęstszych powodów ich występowania jest zjawisko zwane przekrwieniem naczyń. Niektórzy ludzie mają pod dolnymi powiekami mnóstwo powierzchownych naczyń krwionośnych, które są pokłosiem trądziku różowatego, przewlekłych alergii lub stosowania niektórych leków. Kiedy krew wycieka z naczyń, wywołuje pigmentację głęboko w skórze właściwej" – wyjaśnia w rozmowie z magazynem "Allure" dermatolożka Karan Lal.

Warto włączyć do codziennej pielęgnacji produkty z retinolem i witaminą C. (Fot. Getty Images)

Sińce pod oczami mogą również świadczyć o niektórych chorobach, takich jak niedoczynność tarczycy, cukrzyca czy anemia. Jeśli więc przebarwieniom w okolicach oczu towarzyszą inne niepokojące objawy, warto udać się z wizytą do specjalisty. Przyczyna nierzadko tkwi w niedoborze witamin.

"Kiedy brakuje Ci witamin z grupy B, a zwłaszcza B6 i B12, masz słabsze krążenie i mniejsze dotlenienie tkanek. W rezultacie organizm rozszerza naczynia krwionośne, aby dostarczyć więcej tlenu, co powoduje zacienienia pod oczami. Duże znaczenie ma także styl życia – cienie pojawiają się wskutek wzmożonej ekspozycji na słońce, długotrwałego stresu, a także stosowania niezdrowej diety, palenia papierosów, nadużywania alkoholu i braku snu" – wylicza dermatolog Arash Akhavan.

Jak zatem pozbyć się przebarwień i przywrócić skórze młody, promienny wygląd? Warto włączyć do codziennej pielęgnacji produkty z retinolem i witaminą C.

"Przy wielokrotnym stosowaniu retinol może stymulować produkcję kolagenu, dzięki czemu skóra staje się mocniejsza i bardziej odporna na działanie czynników zewnętrznych. Z kolei substancje rozjaśniające, takie jak witamina C, kwas kojowy, kwas traneksamowy, arbutyna czy korzeń lukrecji pomagają zmniejszyć pigmentację skóry, powodując rozjaśnienie cieni pod oczami" – tłumaczy dermatolożka Rachel Nazarian.

Pomocne mogą okazać się też domowe kuracje, takie jak łagodzący okład ze schłodzonych plasterków ogórka czy kompres z torebek po herbacie. Warto również włączyć do diety pokarmy bogate w kolagen – ryby, mięso i podroby oraz nabiał, a także produkty będące źródłem witaminy C: pomarańcze, czerwoną paprykę, jarmuż, brokuły i truskawki. 

Komentarze
  • Irka
    15 marca, 14:03

    powiedziala co wiedziala ....
    Since mam od zawsze. jeszcze nie bylo mowy o jakiejs diecie, nie palilam, nie pilam, nie mialm anemii,.
    mowi sie ze czasami ktos ma taka urode..
    wiele osob z Indii ma taka sama przypadlosc. Mlode dziewczyny, chlopcy wiec jak to tlumaczy ta pani dermatolozka????

Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 26.04.2024
GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama