Menu

Sarkazm może być śmiertelnie niebezpieczny...

Sarkazm może być śmiertelnie niebezpieczny...
Z sarkazmem nie ma żartów! (Fot. Getty Images)
Nowe badanie sugeruje, że osoby negatywnie nastawione do świata, które odnoszą się do innych z sarkazmem, muszą zmierzyć się nie tylko z niechęcią ze strony otoczenia, ale i poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Uczeni donoszą, że ludzie ci są bardziej narażeni na śmierć w wyniku zawału serca.
Reklama

Czynienie złośliwych uwag na każdy temat to twoje hobby, a ironiczne komentowanie rzeczywistości jest dla ciebie lekiem na frustrację i pogardę wobec świata? Uważaj – możesz w ten sposób nie tylko zniechęcić do siebie otaczających cię ludzi, ale i narazić na szwank własne zdrowie. Jak wynika z najnowszego badania autorstwa uczonych z University of Tennessee, osoby, które są sarkastyczne, cyniczne oraz niecierpliwe, są znacznie bardziej narażone na śmierć z powodu drugiego ataku serca w ciągu następnych dwóch lat.

W badaniu udział wzięło 2 321 osób, które przeżyły zawał serca. Na początku eksperymentu uczestnicy wykonali testy osobowości, za pośrednictwem których określono, czy wykazują "wrogie" cechy charakteru. Następnie pacjenci zostali poddani trwającej 24 miesiące obserwacji. Po upływie dwóch lat porównano wskaźniki śmiertelności badanych uwzględniając poziom wrogiego nastawienia do świata i innych ludzi.

Komentując wyniki analizy na łamach European Journal of Cardiovascular Nursing autorzy badania konstatują, iż charakter może wpływać na funkcjonowanie serca, zarówno poprzez mechanizmy behawioralne, jak i psychologiczne. "Osoby sarkastyczne i wrogie mają wyższy poziom adrenaliny, cholesterolu i trójglicerydów oraz zwiększoną reaktywność serca" – zaznaczają uczeni. I dodają, że nastrój ma niebagatelne znaczenie w kontekście prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wcześniejsze badania wykazały, że optymizm ma bezpośredni wpływ na układ sercowo-naczyniowy – zmniejsza poziom hormonu stresu, stabilizuje tętno i ciśnienie krwi.

"Wrogość to cecha osobowości, która obejmuje bycie sarkastycznym, cynicznym, wiecznie urażonym i drażliwym. To nie jest jednorazowe zdarzenie – charakteryzuje się ogólnym podejściem do innych ludzi" – tłumaczy Tracey Vitori z University of Tennessee.

"Wiemy, że kontrolowanie nawyków związanych ze stylem życia poprawia rokowania pacjentów po przebytym zawale serca, a nasze badanie sugeruje, że kształtowanie pozytywnego nastawienia do świata jest jedną z form zapobiegania kolejnym zawałom" – konkluduje. 

Komentarze
  • Sowa
    21 września, 12:07

    Zgadzam się z autorem , sarkazm to paskudna cecha ludzka! "Kochaj bliźniego swego jak siebie samego" ;-)))I tego się trzymajmy ;-)))Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego.

Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Najnowsze wiadomości

Waluty


Kurs NBP z dnia 29.10.2020
GBP 5.140 złEUR 4.633 złUSD 3.950 złCHF 4.333 zł

Sport


Sport

Reklama